Dzisiaj jest niedziela, 9 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Roman, Ryszard, Romuald, Edyta, Klara

Gwiazda Iraku dla mieszkańca Gminy Sulików

Łukasz Okińczyc ze Starego Zawidowa znalazł się wśród żołnierzy z obszaru WKU Bolesławiec odznaczonych Gwiazdą Iraku. Starszy Szeregowy Okińczyc był członkiem II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który brał udział w misjach w Afganistanie i w Iraku.

 Uroczystego wręczenia odznaczenia dokonał 6 marca br. Komendant Uzupełnień w Bolesławcu ppłk Andrzej Łuka wraz z Wójtem Gminy Sulików Robertem Starzyńskim. Odznaczenie zostało nadane na wniosek Ministra Obrony Narodowej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

W sumie od stycznia zeszłego roku na terenie siedmiu powiatów z okręgu WKU Bolesławiec wręczono 68 medali. To już drugie odznaczenie Starszego Szeregowego Okińczyca, w ubiegłym roku został odznaczony Gwiazdą Afganistanu. Swoją przygodę z wojskiem zaczął w Jednostce Wojskowej w Świętoszowie, a na misji spędził okres 6 miesięcy. Jak mówi wyjazd na misję to przede wszystkim czas intensywnych przygotowań trwających od 6 do 8 miesięcy. Przed wyjazdem musiał przejść wszystkie wymagane szkolenia w tym m.in. kurs medyczny, szkolenie z jazdy specjalistycznymi autami typu Hammer. Zapytany o plany na przyszłość z przekonaniem odpowiedział, że chce po latach spędzonych w. „cywilu” powrócić do armii.

Oba odznaczenia zostały ustanowione w 2007 r. nowelizacją ustawy o orderach i odznaczeniach. Po raz pierwszy „Gwiazdy” za nienaganną służbę w ramach zorganizowanych misji polskich Sił Zbrojnych wręczone zostały w 2008 roku. Gwiazda Iraku to brązowy medal w kształcie czteropromiennej gwiazdy z dwoma skrzyżowanymi mieczami. Na awersie widnieją litery "RP", na rewersie jest napis "Paci Servio" (Służę Pokojowi).

« powrót