Dzisiaj jest czwartek, 9 lipca 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Lukrecja, Weronika, Zenon, Sylwia, Hieronim, Paloma

Spotkanie z Przedstawicielami Kopalni Bazaltu w Sulikowie

Podczas wspólnego posiedzenia komisji stałych w dniu 22 marca br. Radni mieli okazję poznać Kierownika Kopalni Bazaltu w Sulikowie - Pana Błażeja Muzykiewicza oraz Zastępcę Kierownika - Pana Sebastiana Kuczyńskiego.

Kopalnia Bazaltu w Sulikowie należy do międzynarodowej firmy LafargeHolcim - największego producenta materiałów budowlanych na świecie, posiadającego siedziby w 90 krajach. W Polsce Lafarge zatrudnia ok. 1,5 tys. pracowników, zaś w Sulikowie blisko 50. Ideami, które przyświecają działalności Kopalni jest traktowanie współpracowników w sposób godny, odpowiedzialność za swoje działania i zaangażowanie. Firma LafargeHolcim dąży do tego, aby współpraca z samorządami układała się jak najlepiej.

Jedną z priorytetowych wartości Firmy jest dbałość o bezpieczeństwo i ochronę zdrowia pracowników podczas pracy. W ubiegłym roku w siedzibach Firmy na terenie Polski nie odnotowano żadnego wypadku, który wymagał hospitalizacji. Kluczową zasadą, którą kieruje się LafargeHolcim jest ochrona środowiska. Kopalnia dokłada wszelkich starań, aby proces produkcji był jak najmniej uciążliwy i szkodliwy dla mieszkańców oraz dla środowiska. W trakcie procesu produkcji wydobywany urobek jest odpylany i zraszany. Zastosowane są również kurtyny przeciwpyłowe oraz kurtyny niwelujące hałas. Ponadto dla ograniczeniu hałasu uformowane zostały wały ziemne. Co roku zwiększana jest powierzchnia terenów zielonych, aby nie dochodziło do pylenia wtórnego. Drogi i place na terenie Zakładu są na bieżąco zraszane wodą. Zakład jest wyposażony w zamiatarkę. Ponadto w celu eliminowania hałasu zastąpiono sita przez które przechodzi urobek z drucianych i metalowych na polietylenowe.

Kopalnia poza corocznym przekazywaniem środków do budżetu gminy w postaci podatku od nieruchomości i opłaty eksploatacyjnej wspiera samorząd w formie sponsoringu. W 2016 roku Kopalnia przekazała środki na wsparcie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sulikowie, Przedszkola Publicznego w Sulikowie i sołectw z terenu Gminy. Ponadto Kopalnia przekazała środki w wysokości 13 tys. zł na utworzenie gabinetu dentystycznego w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sulikowie.

Wójt Gminy Robert Starzyński podkreślił, że współpraca Gminy z Kopalnią zawsze przebiegała właściwie. Polityka bezpieczeństwa dotyczy całego zakładu, wszystkich pracowników Kopalni i zasługuje na uznanie. Bezpieczeństwo promowane jest również wśród najmłodszych np. podczas wizyt dzieci na terenie Zakładu. Imponujący jest również ciągły rozwój np. poprzez nowoczesny i wysokiej jakości sprzęt. Wójt przypomniał o wspólnej inicjatywie, która zakończyła się budową obwodnicy do wywozu urobku z Kopalni w roku 2011. Dzięki temu uciążliwe dla mieszkańców ciężarówki omijają Sołectwo, a ruch ciężarowy odbywa się na obrzeżach. Podobne działanie powinno w najbliższym czasie zostać rozważone i przedyskutowane w kwestii remontu nawierzchni ulicy Sportowej w Sulikowie, która w dużej mierze służy do transportu urobku z Kopalni ciężkimi pojazdami.

« powrót