Dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2019 r.
Imieniny obdchodzą: Aleksander, Bazyli, Bernardyn, Krystyna

Lekcja patriotyzmu z okazji obchodów Narodowego Święta 3 Maja

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest wydarzeniem bardzo ważnym dla każdego Polaka i obok Dnia Niepodległości  przypomina o tożsamości i odrębności narodowej Polaków.

Święto to powinno być utrwalane przede wszystkim w świadomości młodego pokolenia, dlatego też w Gminie Sulików tegoroczne obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja odbyły się w piątek 28 kwietnia br. Uroczystość niewątpliwie była wspaniałą lekcją patriotyzmu, gdyż licznie uczestniczyli w niej uczniowie Szkół oraz dzieci uczęszczające do Przedszkola z terenu Gminy.

Ceremonię zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele Parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie celebrowana przez ks. Dziekana Janusza Kankiewicza oraz ks. Andrzeja Wojciechowskiego. Po nabożeństwie pochód z pocztami sztandarowymi, przedszkolakami i uczniami, przedstawicielami władz samorządowych i przewodniczących rad sołeckich, kierownikami jednostek organizacyjnych, organizacji społecznych oraz mieszkańcami gminy przemaszerował pod obelisk na Placu Wolności w Sulikowie.

Patriotyczna część obchodów rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, po którym z okolicznościowym przemówieniem wystąpił Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików. Wójt Gminy w swoim przemówieniu nawiązał do słów śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2009 r., który podkreślał szczególną rolę obowiązującej Konstytucji, która stoi ponad wszystkimi źródłami prawa. Wójt podziękował uczniom za głośne odśpiewanie hymnu narodowego oraz skupienie podczas uroczystości. Wspomniał również, o symbolicznym uczczeniu Narodowego Święta poprzez wywieszenie flagi narodowej. By przy okazji obchodów kolejnych świąt państwowych tych flag na terenie gminy pojawiło się jeszcze więcej, Wójt zaprosił wszystkich zgromadzonych do nieodpłatnego  odbioru flag tuż po zakończeniu uroczystości.

W dalszej kolejności nastąpiło złożenie symbolicznych wiązanek kwiatów przez delegacje samorządu Gminy Sulików, Związku Sybiraków, Związku Emerytów i Rencistów, Parafialnego Zespołu Caritas w Sulikowie, jednostki organizacyjne i organizacje społeczne, w tym przedstawicieli ochotniczych straży pożarnych oraz mieszkańców Gminy Sulików. Zwieńczeniem uroczystości było odśpiewanie przez najmłodszych patriotycznej piosenki „Jestem Polakiem”. W intencji Ojczyzny modlono się także tradycyjnie na mszy św. odprawianej w dniu 3 maja.

Poniżej znajduje się galeria zdjęć z uroczystości:

Obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja « powrót