Dzisiaj jest niedziela, 9 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Roman, Ryszard, Romuald, Edyta, Klara

Zielonoświątkowe Śpiewanie w Sulikowie

Barwne, ludowe stroje, fascynujące dźwięki muzyki, odświętny charakter uroczystości oraz doskonałe humory - tak w skrócie można powiedzieć o Przeglądzie Kultury Ludowej „Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie” w Sulikowie.

W niedzielne popołudnie, 4 czerwca br., na Placu Wolności w Sulikowie odbył się trzeci Przegląd Kultury Ludowej. Przegląd rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą z okazji przypadających Zielonych Świątek, sprawowaną w Kościele Parafialnym w Sulikowie. Po nabożeństwie, korowód z zespołami ludowymi, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami Gminy przemaszerował na sulikowski rynek, gdzie odbyło się "Zielonoświątkowe Śpiewanie".

Uroczystego powitania przybyłych gości dokonali organizatorzy - Wójt Gminy Robert Starzyński, Prezes Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kultury Ludowej "Kapela Pogranicze" - Leontyna Krawiec oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Elżbieta Wąsowska - Bodo. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Ksiądz Dziekan Dekanatu Leśna Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie, Ksiądz Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Radzimowie, Ksiądz Proboszcz Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rudzicy,  Starosta Powiatu Zgorzeleckiego, Burmistrz Miasta Zawidów, Wójt Gminy Zgorzelec, Wójt Gminy Platerówka, Sekretarz Miasta Zgorzelec, Radni, Sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, przedstawiciele stowarzyszeń i Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Sulików.

Mimo kapryśnej pogody, nie zabrakło chętnych do wspólnego śpiewania i tańcowania. Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół "Kapela Pogranicze", który swoim wspaniałym śpiewem zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy. Następnie swoje umiejętności taneczne, przygotowane pod fachowym okiem wychowawców, zaprezentowały dzieci z Przedszkola Publicznego w Sulikowie oraz uczniowie Szkoły Podstawowej w Biernej. Wszystkie występujące przedszkolaki i uczniowie otrzymały z rąk Wójta Gminy podziękowania wraz z prezentami.

Bogactwo muzyki ludowej zaprezentowało łącznie 13 zespołów uczestniczących w Przeglądzie: "Łużyczanki" z Pobiednej, "Górnołużyckie Błękitne Kamizelki" z Łagowa, "Echo Bukowiny" z Lubania, "Podgrodzianki" z Raciborowic, Zespół Górali Czadeckich "Stanowianie" z gminy Żagań, "Polne Kwiaty" z Zaręby, "Działoszynianie" z Działoszyna, "Lubaniacy" z Lubania, "Kwiatowianki" z Żarskiej Wsi, "Łużyczanki" ze Zgorzelca, "Sołtysowe Gryfinki" z Proszówki, "Kwisowianie" z Giebułtowa oraz gospodarze - "Kapela Pogranicze" ze Studnisk.

W programie imprezy przewidziane były konkursy na "najsmaczniejsze rodzinne ciasto", "najlepszą wiejską nalewkę" oraz "najpiękniejszy utwór o Zielonych Świętach". Występy osób uczestniczących w konkursie oraz degustacji ciast i nalewek oceniały komisje konkursowe. Po naradach jury wyłoniło zwycięzców, którzy za swoje osiągnięcia zostali nagrodzeni. Końcowe wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Konkurs na "najsmaczniejsze rodzinne ciasto":
I miejsce - Emilia Fleszar,
II miejsce - "Łużyczanki" ze Zgorzelca,
III miejsce - Maria Baran,
wyróżnienie - Bożena Piątek.

Konkurs na "najlepszą wiejską nalewkę":
I miejsce - "Łużyczanki" ze Zgorzelca,
II miejsce - Zofia Włodarczyk,
III miejsce - Ryszard Kondracki,
wyróżnienie - Piotr Matiasik.

Konkurs na "najpiękniejszy utwór o Zielonych Świętach":
I miejsce - "Stanowianie",
II miejsce - "Górnołużyckie Błękitne Kamizelki”,
III miejsce - "Sołtysowe Gryfinki",
wyróżnienia - Dorota Irska, Adela Struk, Krystyna Kłosowska, Stefania Furmanowicz, "Łużyczanki" z Pobiednej, "Kwisowianie" z Giebułtowa.

Nagrody, w asyście przedstawicieli Kapeli Pogranicze, Zastępcy Wójta oraz Dyrektor GOK wręczył Wójt Gminy Robert Starzyński. Podziękowania wraz z upominkami otrzymały wszystkie występujące zespoły. Szczególne podziękowania Wójt skierował do Pani Leontyny Krawiec i Pani Antoniny Radeckiej z "Kapeli Pogranicze", współorganizatorów uroczystości, za zaangażowanie w organizację III Przeglądu Kultury Ludowej w Sulikowie. Podziękował także wszystkim osobom, które wzięły udział w przygotowaniu imprezy oraz mieszkańcom gminy za włączenie się w te obchody.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Zielonoświątkowe Śpiewanie w Sulikowie « powrót