Dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2019 r.
Imieniny obdchodzą: Aleksander, Bazyli, Bernardyn, Krystyna

Poznajemy się na pograniczu polsko-saksońskim poprzez wymianę kulturową

Gmina Sulików wraz z Gminą Hohendubrau w dniu 14.06.2017 r. otrzymała dofinansowanie do Projektu pn. "Poznajemy się na pograniczu polsko-saksońskim poprzez wymianę kulturową". Projekt trwał będzie od 16 czerwca do 31 października 2017 r. 

Planowane wydatki wynoszą 20.902,28 Euro. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stanowi 85% kosztów kwalifikowanych, środki z budżetu państwa stanowić będą 5% wartości zadania. Wkład własny Gminy Sulików to 10 % planowanej kwoty, tj. 2.090,23 Euro (ok. 8900 zł).

Celem projektu jest wzmocnienie istniejącej współpracy transgranicznej poprzez wzajemne poznanie się sąsiadów na pograniczu polsko - saksońskim.

Efektem projektu będą dwa wydarzenia kulturalne. W lipcu w Groβ Radisch będzie okazja by zobaczyć jak obchodzone jest Święto Wiśni i Czereśni -  tradycyjne święto naszych Partnerów. Na imprezie nie zabraknie atrakcji dla dzieci, konkursów dla małych i dużych,
a wszystko przy dźwiękach muzyki lokalnych artystów. Uczestnicy poczęstowani zostaną polskimi potrawami. Gościnnie wystąpią również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Biernej oraz Fundacja Inicjatyw Społecznych i Kultury Ludowej "Kapela Pogranicze" ze Studnisk Dolnych.

Z kolei we wrześniu br. w Sulikowie odbędzie się Święto Plonów, na które zaproszeni zostaną Goście z Niemiec. Będą oni mogli zobaczyć, jak kultywowane jest święto po naszej stronie granicy. Na imprezie będą prezentowane tradycyjne i regionalne potrawy kulinarne z możliwością ich degustacji. Odbędą się liczne konkursy a wśród nich na najpiękniejszy wieniec. W trakcie wydarzenia przeprowadzony zostanie Turniej Narodów, czyli zawody na wesoło. Będzie można zapoznać się z rękodziełem ludowym, zdrową żywnością, roślinami i przetworami, które będą wystawione na specjalnie do tego zamówionych stoiskach.
W Ostrym Narożniku odbędzie się wystawa pejzaży wiejskich. W trakcie przedsięwzięcia prowadzone będą warsztaty rękodzielnicze z nauki wyplatania wianków, zdobienia decupage, malowania na desce, wyszywanie na płótnie. Zapewniony zostanie również catering dla uczestników imprezy. O uśmiechy i kolorowe buzie zadbają animatorzy zabawy malujący pociechy. Dzieci będą miały okazję bawić się na „dmuchawcach”. Harmonogram będzie dostosowany do każdej grupy wiekowej z mnóstwem atrakcji.

Przegląd kultur rozpocznie się od występów dzieci i młodzieży z obu Gmin oraz zespołów ludowych/folkowych. Nie zabraknie również orkiestry dętej. Dzień zakończy występ zespołu, który porwie wszystkich do tańca. W celu zapewnienia bezpiecznego powrotu do domu uczestnicy otrzymają opaski odblaskowe. Czy słońce, czy deszcz imprezy muszą udać się, dlatego też parasol przyda się, o który zadbają Organizatorzy.

W ramach projektu powstała strona internetowa poświęcona w/w projektom: http://www.interreg.polska-saksonia.sulikow.pl/ 

„Projekt Poznajemy się na pograniczu polsko-saksońskim poprzez wymianę kulturową jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.

Das Projekt Wir lernen uns in dem sächsisch-polnischen Grenzregion durch den kulturellen Austausch kennen wird aus den Mittel des Europäischen Fonds für Regionale Entwicklung sowie aus den Staatsmittel im Rahmen des Kleinprojektefonds Interreg Polen - Sachsen 2014-2022 mitfinanziert.

« powrót