Dzisiaj jest wtorek, 19 lutego 2019 r.
Imieniny obdchodzą: Arnold, Józef, Konrad, Henryk, Marceli, Mirosław

Święto Wiśni i Czereśni

W sobotę 8 lipca br. w Groβ Radisch (Niemcy) odbyła się pierwsza z zaplanowanych imprez w ramach projektu pn. "Poznajemy się na pograniczu polsko-saksońskim poprzez wymianę kulturową", na który Gmina Sulików otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.

Dofinansowanie to wynosi 85% kosztów kwalifikowanych, środki z budżetu państwa to 5% wartości zadania. W obchodach wziął udział Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński oraz Burmistrz Gminy Hohendubrau Denis Riese.

Rozśpiewany autobus zawiózł  mieszkańców Gminy Sulików do Niemiec, gdzie mogli zobaczyć jak obchodzone jest to "Święto Wiśni i Czereśni" u naszych sąsiadów. Na powitanie uczestnicy otrzymali broszki z czereśnią oraz opaski odblaskowe. Organizatorzy rozdawali również parasole. Na miejscu można było zobaczyć pokaz szkoły sztuk walki Złoty Smok.

W trakcie imprezy możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych miały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Biernej. Przy tej okazji nie mogło również zabraknąć występu Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kultury Ludowej "Kapela Pogranicze".

Dla dzieci nie zabrakło atrakcji od mini zoo po wesołe miasteczko. Animatorzy zabawy zadbali o kolory na buziach mniejszych uczestników. Odbyły się konkursy m.in. na "plucie pestką na odległość", gdzie każdy mógł podjąć wyzwanie oraz na stracha na wróble w dwóch kategoriach wykonanego przez dorosłego oraz ręką dziecka. Oficjalne wyniki ogłoszone zostaną na Święcie Plonów w Sulikowie.

Uczestnicy festynu mogli zasmakować polskich potraw. Nie zabrakło swojskiego bigosu, pieczonych kiełbasek, zupy gulaszowej oraz pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Dla tych, którzy nie są smakoszami produktów mięsnych przygotowano sałatkę.

Wszystkie działania mają na celu wzmocnienie istniejącej współpracy transgranicznej poprzez wzajemne poznanie się sąsiadów na pograniczu polsko - saksońskim. Takie wspólne organizowanie festynów z pewnością przyczyni się do osiągnięcia zamierzonego celu.

Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński składa serdeczne podziękowania mieszkańcom za udział w imprezie, przygotowanie strachów na Konkurs, Dzieciom wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej w Biernej za bardzo dobrze przygotowany występ, Zespołowi "Kapela Pogranicze" za koncert podrywający do tańca. Dziękuje wszystkim uczestnikom tego wydarzenia za wspólną zabawę. 

 

 

« powrót