Dzisiaj jest czwartek, 13 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Diana, Hipolit, Poncjan, Gertruda, Elwira, Radosław

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Sulików

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe. Jest ono obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. W tym roku przypadła 99. rocznica tego święta. 

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 Mszą Świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie. Po Mszy nastąpił przemarsz uczestników uroczystości na Plac Wolności w Sulikowie, gdzie odśpiewany został hymn państwowy.

Gospodarzem gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości był Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński. W uroczystościach wziął udział Jan Solecki Przewodniczący Rady Gminy Sulików oraz Elżbieta Piotrowska Zastępca Wójta.  W obchodach uczestniczyły także władze powiatowe, radni, przewodniczący rad sołeckich, księża, kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele jednostek OSP z Biernej, Sulikowa i Studnisk Dolnych, członkowie organizacji pozarządowych oraz 11 Grunwaldzka Drużyna harcerska „Ognista Góra” z Sulikowa.

"Obchodzone dziś Święto Niepodległości to święto państwa, które decyduje o sobie samodzielnie, w ramach prawa ustanawianego za pośrednictwem ludzi, których sami wybieramy, i którym powierzamy władzę. Wielu wybitnych Polaków wniosło swój udział w proces odradzania się polskiej państwowości, lecz szczególną rolę odegrał w tym Józef Piłsudski. To dzięki jego talentom politycznym, militarnym i organizacyjnym, dzięki pracy pełnej poświęceń i wyrzeczeń Józef Piłsudski stał się ikoną tamtych czasów i pozostał nią do dzisiaj. To dlatego zdecydowałem się przypomnieć jego postać na okolicznościowych flagach powiewających dzisiaj nad nami" - powiedział w swoim wystąpieniu Wójt Robert Starzyński.

Przytoczył również wypowiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego słowa "nie mogę przyjąć znaku jednej partii, mam obowiązek działać w imieniu całego narodu". Wójt nawiązując do tych słów powiedział, że taka myśl powinna towarzyszyć rządzącym również dzisiaj. A on sam odkąd został radnym w 1999 roku,  przy każdych samorządowych wyborach, stara się promować dewizę, że władza, wybierana na szczeblu gminnym powinna reprezentować potrzeby mieszkańców, a nie partie. W dalszej części uroczystości poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem, a zwieńczeniem było odegranie "Roty".

W ramach tegorocznych obchodów Święta Niepodległości po raz czwarty zorganizowany został Halowy Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Wójta Gminy Sulików. W tym roku zwycięskie trofeum trafiło do drużyny z Sulikowa. Drugie miejsce zajęła drużyna sołectwa Stary Zawidów. Na trzecim stopniu podium uplasowali się zawodnicy sołectwa Mała Wieś Dolna. Na zakończenie sportowych zmagań wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy.

11 listopada 2017 « powrót