Dzisiaj jest niedziela, 9 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Roman, Ryszard, Romuald, Edyta, Klara

Wyprawa rowerowa dla każdego

17 Gwiaździsty Rajd Rowerowy niemieckiego Powiatu Görlitz, którego partnerem jest Powiat Zgorzelecki,  wiedzie w tym roku do leżącego nad Nysą miasteczka Rothenburg/O.L.

Trasy 17 Gwiaździstego Rajdu Rowerowego spełnią oczekiwania każdego rowerzysty 5 maja w końcu się zacznie. Tysiące rowerzystów znów mocno naciśnie na pedały i wyruszy przez polsko - niemieckie pogranicze. 17 Gwiaździsty Rajd Rowerowy niemieckiego Powiatu Görlitz, którego partnerem jest Powiat Zgorzelecki,  wiedzie w tym roku do leżącego nad Nysą miasteczka Rothenburg/O.L. Rajd powiązany jest w 2018 roku z jubileuszem 750-lecia miasta Rothenburg/ O.L. i jest jedną z większych atrakcji miasta.

Dla fanów jazdy na rowerze przygotowanych zostało jedenaście tras oraz, dodatkowo, jedna pętla. Najkrótsza trasa ma 26 kilometrów, a najdłuższa 81kilometrów. Mamy trasy dostosowane do różnych wymagań i możliwości fizycznych. Peter Schellin z Niemieckiego Klubu Rowerowego (ADFC) Görlitz/Wschodnia Saksonia poleca rodzinom Szlak Rowerowy Odra-Nysa. W większości jest on wyłączony  z ruchu samochodowego i ma tylko kilka krótkich podjazdów.

Zgodnie z zaleceniami pana Schellina, rowerzyści z południa regionu, którzy nie jeżdżą często na rowerze, nie powinni się decydować na przebycie całego Szlaku Odra-Nysa. Środkami komunikacji publicznej mogą oni dojechać do Görlitz i stąd pokonać na rowerze pozostające do Rothenburga/O.L. 30 kilometrów. Z położonego po polskiej stronie Węglińca rowerzyści mogą pojechać do Rothenburga indywidualnie lub, od godziny 13.00, z przewodnikiem.   

Natomiast rowerzystów wysportowanych na pewno zadowoli trasa Seifhennersdorf-Rothenburg. Przede wszystkim podjazd przed miejscowością Herrnhut, który nazywany jest też „powolną śmiercią“. Intensywne przewyższenie ma także odcinek wiodący z pięknej doliny Pließnitztal do Friedersdorf. Odpoczynek można zaplanować przy słupkach granicznych wyznaczonej po 1815 roku granicy sasko-pruskiej.  

Uczestnikom Gwiaździstego Rajdu Rowerowego, którzy chcą się też cieszyć pięknem przyrody, ekspert od tras rowerowych poleca przejazd przepiękną trasą z Bautzen do Rothenburg/O.L. Na wielu odcinkach prowadzi ona po naturalnych ścieżkach - na początku przepięknym szlakiem rowerowym Spreeradweg, a następnie "Żabią ścieżką rowerową". Po drodze miniemy dwa duże jeziora zaporowe, kilka kąpielisk i "tysiąc" stawów. Trasa jest bardzo dobrze przygotowana pod kątem turystycznym, oferuje wiele miejsc do odpoczynku i restauracji oraz nie ma trudnych podjazdów.  

Natomiast tych, którzy chętnie jeżdżą na rowerze w towarzystwie, zachęcamy do udziału w wyjeździe prowadzonym przez ADFC Görlitz/Wschodnia Saksonia. Prowadzący grupy zaplanowali alternatywny przebieg tras. Start o godz. 10.00, przy zegarze kwiatowym przed teatrem w Görlitz. Udział jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie: www.sternradfahrt.de

Osoba do kontaktu udzielająca szczegółowych informacji:

Entwicklungsgesellschaft Niederschlesische Oberlausitz mbH (ENO)

Servicestelle Tourismus und Freizeit

Maja Daniel-Rublack

Mail: maja.daniel@wirtschaft-goerlitz.de

Tel.: +49 3581 32 901-21

« powrót