Dzisiaj jest sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Maria, Napoleon, Stella

Gminne Obchody 227. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął Ustawę Rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. W 227. rocznicę jej uchwalenia w Gminie Sulików zostały zorganizowane gminne obchody upamiętniające to historyczne wydarzenie. 

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny.  W eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Gminy Sulików, powiatu oraz radni naszej gminy, mieszkańcy, młodzież oraz poczty sztandarowe. Wśród przybyłych gości obecny był burmistrz partnerskiej gminy Hohendubrau Denis Riese.

Po Mszy wszyscy zebrani udali się na Plac Wolności w Sulikowie by złożyć symboliczne wiązanki kwiatów. Na początku uroczystości odegrano Hymn Państwowy oraz dla upamiętnienia 227. rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja wypuszczono gołębie.

W trakcie uroczystości Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie i wartości, jakie niosła ze sobą Konstytucja 3 Maja dla narodu polskiego. Stała się naszą chlubą, gdyż była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą. Uznano ją za świętą i niewzruszoną. Następnie złożył podziękowania przybyłym na tę uroczystość duchownym, samorządowcom, dzieciom, młodzieży, przedstawicielom organizacji działających na terenie naszej gminy oraz wszystkim zgromadzonym. Podkreślił także, iż w takim dniu ważna jest pamięć o naszej tożsamości narodowej, kulturowej oraz podziękował za właściwą postawę patriotyczną wszystkim uczestnikom tegorocznych obchodów. Po przemówieniu delegacje złożyły kwiaty. Po części patriotycznej uroczystości burmistrz Gminy Hohendubrau wręczył dzieciom z Przedszkola Publicznego w Sulikowie tort z wizerunkiem flagi Polski. Święto zakończyło odegranie roty.

 

 

« powrót