Dzisiaj jest piątek, 7 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Kajetan, Klaudia, Donata, Dorota, Konrad, Sykstus, Olechna

Ludowo i kolorowo - „Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie”

W niedzielę, 20 maja na sulikowskim rynku odbyło się coroczne spotkanie z kulturą ludową zorganizowane przez członków Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kultury Ludowej „Kapela Pogranicze”, nawiązujące do tradycji Zielonoświątkowego Śpiewania na Górnych Łużycach. Gmina Sulików gościła aż 14 zespołów ludowych z pogranicza polsko - czesko - niemieckiego.

Część biesiadna i artystyczna spotkania została poprzedzona Mszą Świętą w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie, po której w kolorowym korowodzie uczestnicy przemaszerowali na Plac Wolności w Sulikowie.

Uroczystego powitania przybyłych gości dokonali organizatorzy - Wójt Gminy Robert Starzyński, Antonina Radecka z Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kultury Ludowej "Kapela Pogranicze" oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Elżbieta Wąsowska - Bodo. Wśród zaproszonych gości obecni byli: Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Starosta Powiatu Zgorzeleckiego, Burmistrz Miasta Zawidów, Wójt Gminy Platerówka, Radni, Sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, przedstawiciele stowarzyszeń i Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Sulików.

Wójt Gminy Sulików podziękował wszystkim przybyłym, zarówno artystom, jak i zaproszonym gościom za, to że znajdują czas, by krzewić kulturę ludową. Wójt życzył również dobrej zabawy, podkreślając fakt, że od kultury ludowej wszystko się zaczęło.

Jako pierwsza na scenie zagrała Kapela Pogranicze, po niej wystąpiły długo wyczekiwane przez rodziców i dziadków przedszkolaki. Maluchy uświetniły spotkanie kolorowymi strojami, śpiewem, ciekawym tańcem i krótką inscenizacją o Szewczyku Dratewce. Jak co roku nieodzownym elementem przeglądu są konkursy. Tym razem zespoły rywalizowały w konkursie na domową potrawę i wiejską nalewkę z Łużyc.

W  IV Przeglądzie „Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie” wzięły udział następujące zespoły:
„Kapela Pogranicze” ze Studnisk,
„Wojcieszowianki” z Wojcieszowa,
„Uciecho - Wianki” z Uciechowa,
„Kwisowianie” z Giebułtowa,
„Sołtysowe Gryfinki” z Proszówki,
„Łużyczanki” z Pobiednej,
„Zagajnik - Wykroty”,
„Rozmaryn” z Bogatyni,
„Polne Kwiaty” z Zaręby,
„Lasowianie” z Pieńska,
„Podolanie” z Czerwonej Wody,
„Malwy” z Włosienia,
„Łużyczanki” ze Zgorzelca,
„Górnołużyckie Błękitne Kamizelki” z Łagowa.

Występy osób uczestniczących w konkursie oraz degustację potraw i nalewek oceniały komisje konkursowe. Po naradach jury wyłoniło zwycięzców, którzy za swoje osiągnięcia zostali nagrodzeni. Nagrody, w asyście przedstawicieli Kapeli Pogranicze, Zastępcy Wójta oraz Dyrektor GOK wręczył Wójt Gminy Robert Starzyński. Podziękowania wraz z upominkami otrzymały wszystkie występujące zespoły. Szczególne podziękowania Wójt skierował do Pani Bogusławy Blin, Pani Antoniny Radeckiej i Leontyny Krawiec z FISiKL "Kapela Pogranicze", współorganizatorów uroczystości, za zaangażowanie w organizację IV Przeglądu Kultury Ludowej w Sulikowie. Podziękował także wszystkim osobom, które wzięły udział w przygotowaniu imprezy oraz mieszkańcom gminy za udział w spotkaniu.

 

Zielonoświątkowe śpiewanie 2018 « powrót