Dzisiaj jest środa, 12 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Lech, Euzebia, Innocenty, Hilary, Hilaria, Julian

Rowerem przez Sulików wokół Gór Izerskich

Mamy świetną wiadomość dla miłośników "dwóch kółek". Już niedługo powstanie pętla rowerowa wokół Gór Izerskich o długości 220,3 km.

To za sprawą dofinansowania w wysokości 2,9 miliona euro jakie otrzyma Gmina Sulików wspólnie z 19 samorządami w tym 11 po stronie polskiej i 8 po stronie czeskiej na realizację projektu pn. projektu pn. "Rowerem wokół Gór Izerskich".

W ramach zadania na terenie Gminy Sulików powstanie oznakowana trasa rowerowa od Mikułowej do Wilki (przebieg trasy wg załączonej mapki), z czego na odcinku od Ksawerowa do Wilki powstanie asfaltowe połączenie trasy rowerowej do Gminy Zawidów. Przy trasie powstaną miejsca odpoczynku dla rowerzystów, w których będzie można naprawić rower i odpocząć oraz dowiedzieć się o miejscach wartych zwiedzenia w pobliżu niej. "Cieszę się bardzo, że uczestniczymy w projekcie i liczę na to, że powstanie trasy rowerowej stanowić będzie zachętę dla mieszkańców Gminy Sulików i nie tylko do korzystania z rowerów w celach turystycznych i rekreacyjnych" - powiedział Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików.

Łączny budżet obejmujący wszystkich partnerów przekracza 3,4 mln euro, z czego wkład własny samorządów to 0,5 mln euro. Głównym założeniem partnerów jest stworzenie pętli rowerowej wokół Gór Izerskich, która docelowo ma łączyć obie strony pogranicza. Przebieg trasy ma umożliwić zwiedzenie ciekawych miejsc i obiektów dziedzictwa kultury i przyrody po stronie polskiej jak i czeskiej.

Obecnie samorządy rozpoczynają realizację projektu. Pierwszym wspólnym działaniem będzie oficjalne otwarcie projektu podczas konferencji w Libercu w czerwcu br. Partnerem wiodącym jest Euroregion Nisa (CZ) mający swoją siedzibę w Libercu, a koordynatorem projektu po stronie polskiej jest Powiat Lubański.

 

« powrót