Dzisiaj jest czwartek, 6 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Sława, Jakub, Oktawian, Stefan, Wincenty

Wystawa "Ojcowie niepodległości"

Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński zaprasza wszystkich mieszkańców do obejrzenia wystawy pn. „Ojcowie Niepodległości”, jaka w dniu dzisiejszym została zamontowana przez pracowników Oddziałowego Biura IPN we Wrocławiu na Placu Wolności w Sulikowie.

Wystawa plenerowa, składająca się z 10 wolnostojących ekspozytorów trzyplanszowych jako pierwsza jest do obejrzenia na terenie powiatu zgorzeleckiego właśnie w Sulikowie.

Jest ona symboliczną inauguracją w Gminie Sulików obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Jej obejrzenie jest możliwe dzięki współpracy gminy z Przewodniczącym Klubu Gazety Polskiej w Zgorzelcu Panem Kajetanem Marcinkowskim i Oddziałowym Biurem Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu.

Plenerowa ekspozycja prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego. Ponad dwumetrowe plansze z sylwetkami wybitnych mężów stanu opatrzone są ich biogramami. Na wystawie znajdziemy także kalendarium najistotniejszych wydarzeń w procesie odradzania się niepodległej Polski oraz kopie najważniejszych dokumentów, związanych z 11 listopada 1918 r. Korzystając ze specjalnej mapy można prześledzić, jak w latach 1918-1921 zmieniały się granice II Rzeczypospolitej.

 

« powrót