Dzisiaj jest piątek, 22 marca 2019 r.
Imieniny obdchodzą: Katarzyna, Bogusław, Oktawian, Jagoda

Będzie sygnalizacja świetlna dla pieszych przy Szkole Podstawowej w Sulikowie

Gmina Sulików otrzyma dofinansowanie w wysokości 25 tys. zł w ramach rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2018 - 2020 do budowy sygnalizacji świetlnej wzbudzanej z radarowym pomiarem prędkości przy przejściu dla pieszych zlokalizowanym przy Szkole Podstawowej w Sulikowie. 

Sukces cieszy podwójnie, albowiem z całego województwa dolnośląskiego do rządowego programu „Razem bezpieczniej” zakwalifikować mogły się tylko 2 projekty. Przypomnijmy, że Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików już w ubiegłym roku podjął działania w zakresie możliwości montażu radarowego wyświetlacza prędkości przy przejściu dla pieszych zlokalizowanym przy Szkole Podstawowej w Sulikowie. Inicjatywa była poprzedzona również opinią mieszkańców Gminy Sulików w trakcie zebrań sołeckich. Główną funkcją prewencyjnego radaru jest jedynie pomiar prędkości pojazdu wraz z wyświetleniem jej na tablicy. Zaproponowane wówczas rozwiązanie nie miałoby tak mocnego oddziaływania na kierowcę, stąd podjęto decyzję o montażu sygnalizacji świetlnej wzbudzanej z radarowym pomiarem prędkości. Drogę do Szkoły Podstawowej w Sulikowie, jaką muszą pokonać uczniowie zalicza się do drogi o dużym natężeniu ruchu. Chodnik prowadzący do szkoły jest wąski, wymuszający niejednokrotnie zejście na jezdnię. Pomimo ustawienia znaku ograniczającego prędkość oraz częstych patroli Policji dochodzi w tym miejscu do złamania przepisów ruchu drogowego.

Mając na uwadze bezpieczeństwo pieszych użytkowników drogi, przede wszystkim uczniów, zaproponowane zostało wykonanie bezpiecznego przejścia dla pieszych. Drogowa sygnalizacja świetlna instalowana na przejściu dla pieszych jest doskonałym narzędziem, które pomaga dyscyplinować kierowców. Sygnalizacja będzie wyposażona w urządzenia mierzące prędkość pojazdów zbliżających się do przejścia dla pieszych. Gdy pojazd będzie poruszał się z dozwoloną prędkością wówczas świecić będzie się światło zielone. W przypadku, gdy będzie jechał powyżej prędkości zaprogramowanej, sygnalizacja włączy czerwone światło. Kierujący pojazdem będzie zobligowany zatrzymać bądź znacznie zwolnić prędkość pojazdu, aby zapaliło się światło zielone. Takie rozwiązanie ma na celu uspokojenie ruchu drogowego w pobliżu miejsca o dużym natężeniu pieszych, głównie uczniów szkoły.

Ruch na przejściu dla pieszych dodatkowo będzie monitorowany, każdorazowe przypadki łamania przepisów drogowych przez kierowców będą na bieżąco zgłaszane wraz z dokumentacją wideo na policję. W ramach zadania przeprowadzone będą także działania edukacyjno - profilaktyczne mające na celu uświadamianie wszystkich uczestników ruchu drogowego o prawidłowym zachowaniu się na drodze, w szczególności na przejściu dla pieszych. Spotkania edukacyjne skierowane będą w głównej mierze do uczniów szkół na terenie Gminy Sulików - Szkoły Podstawowej w Sulikowie i Szkoły Podstawowej w Biernej, a także dla dzieci uczęszczających do Przedszkola Publicznego w Sulikowie. Kampania edukacyjna zostanie przeprowadzona przez funkcjonariuszy Posterunku Policji w Zawidowie przy współpracy z kadrą pedagogiczną placówek oświatowych. Rozpoczęcie zadania zaplanowane jest na miesiąc październik br., albowiem montaż urządzenia musi być poprzedzony dodatkowymi uzgodnieniami z Tauronem w zakresie podłączenia sygnalizacji świetlnej do zasilania energią elektryczną.

 

« powrót