Dzisiaj jest piątek, 24 maja 2019 r.
Imieniny obdchodzą: Joanna, Zuzanna, Maria, Milena, Zdenka

Mieszkaniec Gminy Sulików utalentowanym biegaczem

Szesnastoletni Wiktor Gruzd, jest mieszkańcem Wrociszowa Dolnego, Zawodnik MKS „Osa” Zgorzelec na Mistrzostwach Dolnego Śląska zajął 1 miejsce, a w czerwcu br. zdobył złoty medal na Mistrzostwach Polski w Suwałkach w sztafecie szwedzkiej 100-200-300-400 m.

Kariera Wiktora nabiera tempa, a jego dotychczasowe osiągnięcia, biorąc pod uwagę jego wiek rokują bardzo dobrze. Z podopiecznym Łukasza Kubali rozmawialiśmy na początku października br.

Urząd Gminy Sulików: Na wstępie chcielibyśmy Ci pogratulować zdobycia złotego medalu na Mistrzostwach Polski w sztafecie szwedzkiej 100-200-300-400 m. Twoje złoto zyskuje na znaczeniu, biorąc pod uwagę fakt, że ścigałeś się ze starszymi od siebie.

Wiktor Gruzd Sulików: Dziękuję bardzo. Tak startowałem w kategorii Juniorów Młodszych U18, a w czerwcu br. skończyłem 16 lat. Co ciekawe byłem jedynym biegaczem w grupie w tym wieku. Moje dotychczasowe osiągnięcia pozwoliły mi startować ze starszymi od siebie. Jak widać mam predyspozycje do tego, aby pretendować do grona najlepszych w Polsce. Ta kategoria wiekowa właśnie to umożliwia.

Urząd Gminy Sulików: Początki swojej edukacji miałeś w ówczesnym Zespole Szkoły Podstawowej w Sulikowie, później trafiłeś do gimnazjum w Zgorzelcu?

Wiktor Gruzd Sulików: Tak, przez sześć lat uczęszczałem do Zespołu Szkoły Podstawowej w Sulikowie, bardzo miło wspominam naukę w tej szkole. Moją wychowawczynią była Pani Sylwia Amrogowicz, a wychowania fizycznego uczył mnie Pan Mirosław Kaczorowski. Decyzję o kontynuowaniu nauki w Zgorzelcu podjąłem głównie ze względu na to, że chciałem trenować w MKS „Osa” Zgorzelec.

Urząd Gminy Sulików: Powiedz od czego zaczęła się Twoja przygoda z lekkoatletyką?

Wiktor Gruzd: W gimnazjum startowałem głównie w zawodach przełajowych, z różnymi osiągnięciami. Pod koniec pierwszej klasy trafiłem do klubu MKS „Osa” Zgorzelec, gdzie codziennie trenowałem na stadionie. Do tego doszły także dwugodzinne treningi indywidualne po zajęciach lekcyjnych. Systematyczne treningi umożliwiły mi wystartować po raz pierwszy w Drużynowych Mistrzostwach w Lekkoatletyce w Polsce.

Urząd Gminy Sulików: W jakich większych wydarzeniach sportowych do tej pory wziąłeś udział?

Wiktor Gruzd: Z pewnością można do tego zaliczyć Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży/Mistrzostwa Polski U18 w Chorzowie, PZLA Mistrzostwa Polski w Sztafetach i Wielobojach 2018 w Suwałkach.

Urząd Gminy Sulików: Co uważasz za swoje największe dotychczasowe osiągnięcie w bieganiu?

Wiktor Gruzd: Z pewnością wspomniany tytuł mistrza na Mistrzostwach Polski w sztafecie szwedzkiej 100-200-300-400 m jakie odbyły się w Suwałkach. Byłem także o włos od zakwalifikowania się do Mistrzostw Europy U18 w Lekkoatletyce w Győr na Węgrzech, zabrakło mi dosłownie dziesięciu setnych sekundy, aby powalczyć na arenie międzynarodowej.

Urząd Gminy Sulików: Z czym wiążesz swoją przyszłość, jakie są Twoje największe marzenia?

Wiktor Gruzd: Chciałbym bardzo zdobyć tytuł Mistrza Świata w biegu na 400 m w swojej kategorii wiekowej. Sport jest dla mnie bardzo ważny, ale nie najważniejszy. Mam świadomość tego, że dzisiejszy rynek pracy jest wymagający, dlatego docelowo chcę być grafikiem komputerowym. Dobrze posługuje się programami graficznymi do projektowania różnego rodzaju materiałów reklamowych i właśnie w tym kierunku chcę zdobyć wykształcenie.

Urząd Gminy Sulików: Zapewne każdemu startowi w zawodach towarzyszy ogromna adrenalina, jak to działa na Ciebie?

Wiktor Gruzd: Muszę przyznać, że podczas każdych zawodów czuję przypływ dużej dawki adrenaliny. Widok zawodnika, który biegnie przede mną sprawia, że mam tak silną motywację, żeby go wyprzedzić, że przez to w efekcie osiągam lepsze wyniki w bieganiu.

Urząd Gminy: Z uwagą będziemy przyglądać się dalszej Twojej karierze sportowej. Wstępnie możemy Ci przekazać informację, że Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików chce docenić Twoje dotychczasowe osiągnięcia i mamy nadzieję, że będzie jeszcze okazja do spotkania się w szerszym gronie. Dziękujemy za rozmowę i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy.

Wiktor Gruzd: Cieszę się bardzo i dziękuję. Mam nadzieję, że grono osób, które mi kibicują się powiększy. Kciuki od samego Wójta Gminy Sulików na pewno dodadzą mi motywacji do dalszego rozwoju.

« powrót