Dzisiaj jest czwartek, 13 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Diana, Hipolit, Poncjan, Gertruda, Elwira, Radosław

Mieszkańcy Gminy Sulików uczcili 100.rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości

Ten dzień na długo zapadnie w pamięci mieszkańców Gminy Sulików. 11 listopada 2018 r. kilkusetosobowy pochód przeszedł ulicami Sulikowa na Plac Wolności. Mieszkańcy nieśli trzydziestometrową biało-czerwoną flagę. Tak społeczność Gminy uczciła 100.rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości w ramach Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Te niezwykle obchody w Gminie Sulików rozpoczęły się Mszą Św. w kościele Parafialnym p. w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie pod przewodnictwem księdza Janusza Kankiewicza. Po Mszy Św. zgromadzeni przemaszerowali do hali sportowej w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie, gdzie obyła się inauguracja obchodów i wieczornica patriotyczna. 

Wśród uczestników obchodów znaleźli się m.in. Przewodniczący Rady Gminy Sulików, ks. proboszcz Parafii p.w. Św. Marii Magdaleny w Radzimowie, radni, przewodniczący rad sołeckich, przedstawiciele Związku Sybiraków, Związku Emerytów i Rencistów, Parafialnego Zespołu Caritas w Sulikowie, jednostek organizacyjnych i organizacji społecznych, klubów sportowych z terenu gminy, w tym licznie zgromadzeni przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych.

Tuż po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i przywitaniu wszystkich obecnych, głos zabrał Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński. W swoim wystąpieniu powiedział m.in. "Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom większości z nas. Ogromnie zależało mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej naszej gminnej wspólnoty i by każdy z nas, mieszkańców Gminy Sulików, czuł się zaproszony do udziału w uroczystościach rocznicowych. Aby na miarę swoich możliwości czynnie w nich uczestniczył. Jest to bowiem potwierdzeniem naszego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną, niepodległą Ojczyznę" (...)

"Trudno uważać się za patriotę siedząc na przysłowiowej kanapie w swoim domu. Współczesny patriota to ktoś, kto angażuje się w życie wspólnoty, troszczy o wychowanie młodego pokolenia, kto wnosi pozytywny wkład w życie swojej społeczności. Przeciwstawia się niepokojącym zjawiskom.  Uczestniczy w wyborach. Wywiesza flagę narodową na swoim domu. Najpełniejszym sprawdzianem są czyny podejmowane dla społeczności, a nie wypowiadane słowa, choćby były najpiękniejsze. A takim właśnie czynem jest dzisiaj nasz udział w setnej rocznicy odzyskania Niepodległości. Dziękuję wam za to drodzy mieszkańcy gminy" (...)

"Życzę wam młodzi mieszkańcy gminy Sulików, abyście zawsze z dumą wracali do miejsc w których dorastaliście, abyście z dumą i sercem w dorosłym życiu śpiewali hymn narodowy tak jak to uczyniliście przed chwilą, abyście znaleźli swoich bohaterów młodości na których zbudujecie swoją osobowość i wartości i nie będziecie wstydzić się przypomnieć ich nazwiska, tak jak ja to zrobiłem dzisiaj, wspominając swoich, być może dla niektórych kontrowersyjnych, czyli marszałka Józefa Piłsudskiego, poetę Edwarda Stachurę, i muzyka Grzegorza Ciechowskiego. Namwszystkim życzę, żebyśmy już nigdy nie musieli dla Polski umierać, ale żeby zawsze chciało nam się, w niej i dla niej żyć.  Niech nam żyje Polska, wolna i niepodległa!"

Później przyszedł czas na występy artystyczne w wykonaniu uczniów. Wiele emocji wzbudził spektakularny występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sulikowie - „taniec flagi”. Mali artyści z przedszkola w pięknych strojach dostojnie zatańczyli Poloneza. Wystąpienia recytatorskie i wokalne były wzbogacone o prezentacje multimedialne. Całości towarzyszyło wspólne śpiewnie pieśni patriotycznych przez specjalnie utworzony z uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Biernej i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie chór. Na zakończenie części artystycznej grupa taneczna działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie dała widowiskowy pokaz tańca synchronicznego ze wstążkami.

W dalszej części obchodów uczestnicy w biało-czerwonym od flag korowodzie przemaszerowali na Plac Wolności w Sulikowie. Część mieszkańców niosła wspólnie trzydziestometrową flagę. W części patriotycznej poszczególne delegacje złożyły pod obeliskiem symboliczne wiązanki kwiatów. Ostatnim etapem Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości  był spektakl teatralny w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie.

Wójt Gminy Sulików serdecznie dziękuje wszystkim za udział w Gminnych Obchodach  Narodowego Święta Niepodległości oraz pomoc w ich organizacji. Szczególne słowa podziękowania kieruje do przybyłych delegacji, druhów strażaków, pocztów sztandarowych, pracowników Urzędu Gminy Sulików i jednostek organizacyjnych gminy, nauczycieli oraz uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Biernej, dzieci z Przedszkola Publicznego w Sulikowie, grupy tanecznej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie.

Mecenasem Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości upamiętniających 100-lecie odzyskaniea przez Polskę Niepodległości były Polskie Sieci Elektroenergetyczne-wyłączny operator systemu przesyłowego w Polsce i bliski partner Gminny Sulików. 

11 listopada 2018 « powrót