Dzisiaj jest niedziela, 24 października 2021 r.
Imieniny obdchodzą: Rafał, Marcin, Alojzy, Antoni, Areta, Marta

Gmina Sulików po raz kolejny będzie starać się o środki na walkę ze smogiem-wypełnij wstępną deklarację

W piątek 16 listopada 2018 r. z inicjatywy Wójta Gminy Sulików Roberta Starzyńskiego w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury Sulikowie odbyło się spotkanie informacyjne dla mieszkańców Gminy Sulików i Gminy Miejskiej Zawidów w sprawie kolejnych możliwości uzyskania wsparcia finansowego na wymianę nieekologicznych pieców.

Na horyzoncie pojawiły się nowe możliwości uzyskania przez Gminę Sulików dotacji dla mieszkańców na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ciepła. Nabór wniosków ma ruszyć na wiosnę, jednak aby móc złożyć stosowny wniosek o dofinansowanie, Gmina Sulików musi wcześniej zebrać wstępne deklaracje udziału w programie. W tym celu niezbędne jest pozyskanie głównych informacji tj. ilu mieszkańców jest zainteresowanych otrzymaniem unijnej dotacji oraz jakie nowoczesne źródła ogrzewania chcą zamontować w swoich domach-budynkach jednorodzinnych.

Wszyscy mieszkańcy zainteresowani udziałem w programie muszą do 30 listopada br.(termin przedłużony do 12.12.2018 r.) wypełnić elektronicznie wstępną ankieto-deklarację, która jest dostępna wyłącznie internetowo na stronie: www.cieplo.cte.fea.pl:

W ankiecie należy podać następujące informacje:

- rodzaj tytułu prawnego do budynku (własność czy współwłasność, jeśli to drugie, to ilu współwłaścicieli),
- rok budowy budynku (w przypadku budynków przedwojennych szacunkowy),
- informacja czy budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków lub wojewódzkiego rejestru zabytków (należy podać nr wpisu -informacje można uzyskać w gminie),
- ogrzewana powierzchnia budynku (pomiar po wewnętrznym obrysie pomieszczeń ogrzewanych),
- obecnie wykorzystywane źródło ciepła do ogrzewania budynku i ciepłej wody użytkowej,
- średnioroczne zużycie wykorzystywanego paliwa (np. liczba ton spalanego węgla czy drewna; średnią roczną najlepiej wyliczyć na podstawie danych z trzech ostatnich lat/sezonów grzewczych),
- moc obecnego źródła ciepła/kotła w kW (do sprawdzenia na tabliczce znamionowej kotła),
- planowane nowe źródło ciepła oraz jego moc w kW.

Przed wypełnieniem ankiety należy dokonać rejestracji, gdzie niezbędne jest podanie adresu e-mail oraz kodu dostępu. Po wygenerowaniu kodu dostępu należy go zapamiętać bądź zapisać, ponieważ jest on niezbędny do dalszego procesu logowania się, celem wypełnienia ankiety. Rzetelne wypełnienie deklaracji jest pierwszym krokiem do uzyskania dofinansowania. Ankiety i deklaracja nie są jednak wnioskiem o dotację, a źródłem wiedzy dla osób sporządzających wniosek aplikacyjny.

Na jakie nowoczesne źródła ciepła można uzyskać dofinansowanie?
Głównym założeniem programu RPO jest  wymiana obecnych nieekologicznych pieców węglowych na bardzo wygodne i tanie w eksploatacji pompy ciepła, fotowoltaikę, a także instalacje gazowe i kotły na pellet. Program nie uwzględnia wymiany pieców na piece opalane węglem czy ekogroszkiem. Kwota dofinansowania dla mieszkańców może sięgnąć nawet 85%, a realna dotacja od 15 tys. do 40 tys. zł.

Zdjęcia pochodzą z: www.zawidow.info

AKTUALIZACJA: Termin wypełniania elektronicznie wstępnych ankieto-deklaracji,  na stronie: www.cieplo.cte.fea.pl został przedłużony do dnia 12.12.2018 r.

« powrót