Dzisiaj jest piątek, 23 sierpnia 2019 r.
Imieniny obdchodzą: Róża, Apolinary, Filip, Miła

Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Gminy Sulików

W dniu 30 stycznia br. w Urzędzie Gminy Sulików  odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Gminy Sulików. 

Głównym tematem posiedzenia było przedstawienie przebiegu realizacji inwestycji związanej z budową linii 400 kV Mikułowa-Świebodzice.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele inwestora - Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., którzy w ramach dialogu ze społecznościami lokalnymi przybliżyli radnym w formie prezentacji multimedialnej na czym będzie polegała inwestycja. Głównym założeniem budowy jest wyprowadzenie mocy z Elektrowni Turów po uruchomieniu nowego bloku i tym samym wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego blisko 3 mln mieszkańców Dolnego Śląska. Obecna linia służy 55 lat i wymaga modernizacji.

W ramach inwestycji na terenie gminy wymienione zostaną trzy słupy wysokiego napięcia na długości 1,2 km linii przebiegającej przez Mikułową. Proces inwestycji będzie konsultowany z mieszkańcami sołectwa oraz bezpośrednio z właścicielami działek przez które przebiegać będzie linia. W trakcie posiedzenia radni zadawali przedstawicielom PSE S.A. liczne pytania dot. realizacji inwestycji. Głównie dotyczyły one rozwiązań prawnych w zakresie zajęcia gruntów pod realizację inwestycji oraz pokrywania ewentualnych szkód nią spowodowanych. Radni pytali także o kryteria projektowe i szczegóły przebiegu projektowanej linii. Uruchomienie linii Mikułowa-Świebodzice zaplanowane jest na I kwartał 2024, a zakończenie całej inwestycji na 2025 rok. 

Przedstawiciele PSE S.A. podkreślili, że Gmina Sulików jest przykładem wzorcowej współpracy w ramach dialogu z władzami samorządowymi i pierwszą jeśli chodzi o realizację projektów społecznych. Przypomnijmy, że inwestor w ramach wsparcia lokalnych potrzeb dofinansował działalność Gminnego Ośrodka Kultury poprzez zakup sprzętu komputerowego oraz był mecenasem zeszłorocznych obchodów z okazji „100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości”.

Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików podkreślił, że współpraca z PSE już na etapie wstępnych rozmów przebiegała wzorcowo. Wójt podziękował także za wsparcie udzielone dla Gminnego Ośrodka Kultury przez inwestora. 

« powrót