Dzisiaj jest środa, 13 listopada 2019 r.
Imieniny obdchodzą: Mikołaj, Stanisław, Stanisława, Benedykt, Izaak, Arkadia, Krystyna

Polsko-niemieckie warsztaty branżowe

W dniach 4-5 lutego br. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Sulików po raz drugi odbyły się polsko-niemieckie warsztaty branżowe na temat zarządzania konfliktami, które są powodowane działalnością kopalni. 

Głównym założeniem warsztatów było poprawienie transgranicznej współpracy pomiędzy urzędami górniczymi Dolnego Śląska i Saksonii oraz poprawa jakości informacji i wizerunku górnictwa w społeczeństwie.

Gminę Sulików reprezentował Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików. W warsztatach wzięli udział m.in. przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Urzędu Okręgowego we Wrocławiu oraz przedstawiciele Urzędu Górniczego we Freibergu, Saksońskiego Urzędu Górniczego,  przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu oraz  Kopalni Lafarge w Sulikowie. Dr Jarosław Badera z Uniwersytetu Śląskiego zaprezentował sposoby analizy i oceny działań zmierzających do pracy nad rozwiązaniem konfliktu i posumował dotychczas zdobytą wiedzy, umiejętności i kompetencje. Dodatkowo przedstawione zostały mechanizmy unikania konfliktów oraz mechanizmy niedopuszczające do ich powstania. Dr Joanna Iza Bezylt mówiła między innymi o sposobach komunikacji i konstruktywnego rozwiązywania konfliktów.

Dwudniowe warsztaty były kontynuacją wcześniejszych spotkań, które miały miejsce w 2017 roku w Sulikowie, w 2018 r. po stronie niemieckiej w Demitz-Thumitz na terenie kopalni granitu. Konferencja była okazją do poprawy współpracy pomiędzy jednostkami administracyjnymi w zakresie górnictwa, wzajemnego przekazywania doświadczeń, rozwiązywania wspólnych, podobnych po obu stronach granicy problemów.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Mini-Life z górnictwem”współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.

« powrót