Dzisiaj jest poniedziałek, 20 maja 2019 r.
Imieniny obdchodzą: Aleksander, Bazyli, Bernardyn, Krystyna

Od marca e-dowody osobiste

Od 4 marca br. każdy kto złoży wniosek na nowy dowód osobisty, dostanie dokument z elektronicznym chipem. E-dowody będą nie tylko będą potwierdzać naszą tożsamość, ale pozwolą m.in. na szybszą odprawę na lotniskach, elektroniczne podpisywanie dokumentów.

Nowy dowód osobisty będzie podobny do dotychczasowego, zawierać będzie niemal takie same dane jak do tej pory, ale plastik wzbogacony będzie o elektronicznego chipa, znanego już m.in. z kart kredytowych i legitymacji studenckich. W chipie znajdą się zapisane w wersji elektronicznej informacje z dowodu oraz zdjęcie biometryczne.

Z elektronicznej warstwy nie trzeba będzie na razie korzystać. Ale jeśli właściciel będzie chciał, do dowodu będzie można otrzymać dwa numery PIN, numer PUK, oraz dołączyć do niego tzw. podpis osobisty. Da to dowodowi nowe możliwości Elektroniczny dowód pozwoli m.in. na przekraczanie elektronicznych bramek na lotniskach Unii Europejskiej przeznaczonych dla posiadaczy paszportów biometrycznych. W przyszłości będzie używany np. w przychodniach i pozwoli łatwo zidentyfikować pacjenta. Prościej będzie też po zgubieniu e-dowodu. Zgłoszenie faktu na policję, spowoduje, że informacja automatycznie od razu trafi do urzędu.

Nie ma jednak obowiązku wymiany obecnych plastikowych dowodów osobistych na elektroniczne. Wymiana dowodów osobistych ma potrwać 10 lat, a e-dowody mają w naturalny sposób zastąpić obecnie używane dowody. W pierwszej kolejności otrzymają je ci, których dowody stracą ważność lub zostaną zgubione. Ale jeśli dowód jest wciąż ważny, wymiana nie będzie obowiązkowa. Dowód osobisty tak jak do tej pory będzie wydawany bezpłatnie. Będzie też trzeba dostarczyć takie samo zdjęcie jak do tej pory.

« powrót