Dzisiaj jest sobota, 31 lipca 2021 r.
Imieniny obdchodzą: Ignacy, Lubomir, Helena, Roman

„Leczymy przez zabawę”. Rozpoczęły się zajęcia z integracji sensorycznej w Szkole Podstawowej w Sulikowie

W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie otwarto gabinet integracji sensorycznej. To miejsce, w którym uczniowie mogą rozwijać umiejętność odbierania, rozumienia i przyswajania informacji dostarczanych przez zmysły i uczyć się, jak prawidłowo na nie reagować. 

Projekt zrealizowano w ramach konkursu „WzMOCnij swoje otoczenie” zorganizowanego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Integracja sensoryczna jest procesem, w którym nasz mózg organizuje informacje pochodzące z ciała i środowiska zewnętrznego, po czym odpowiednio na nie reaguje. Zasadnicze znaczenie dla integracji sensorycznej w naszym życiu mają zmysły takie jak dotyk i czucie. To od nich zależy prawidłowe funkcjonowanie wzroku, słuchu, mowy czy zdolności wymagających od nas precyzji, np. pisania. Wszelkie zaburzenia w tym obszarze powodują, że dzieci mają trudności z wykonywaniem i planowaniem swoich czynności, a ich działania są chaotyczne.

- Od wielu lat zapewniamy warunki do wszechstronnego rozwoju naszych podopiecznych oraz pomagamy rodzicom w sprawowaniu opieki nad dziećmi - przekonuje koordynatorka projektu Karolina Rachańska. - Obserwacje naszych nauczycieli pokazują, że z roku na rok przybywa osób z różnego rodzaju dysfunkcjami, które mogą utrudniać im funkcjonowanie w społeczeństwie i osiąganie sukcesów w przyszłości. Stąd potrzeba stworzenia miejsca z kompleksową ofertą do rozpoznawania i ograniczania negatywnych skutków zaburzeń rozwojowych u dzieci. Pomóc w tym ma gabinet integracji sensorycznej, który otworzyliśmy jesienią. Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do wzrostu świadomości rodziców, jak prawidłowo zadbać o rozwój dziecka oraz jak ważne dla jego przyszłości jest odpowiednio wczesne wydanie diagnozy i rozpoczęcie pracy terapeutycznej z wykorzystaniem odpowiednik technik - wyjaśnia.

Grant od PSE pozwolił na wyposażenie gabinetu m.in. w pomoce dydaktyczne - huśtawki, drabinki typu kwadrat oraz rotacyjne, ścieżkę, tunel i piłki sensoryczne, woreczki do ćwiczeń, piasek kinestetyczny, wałek rehabilitacyjny, wannę piaskową, piłki, deski i poduszki fakturowe, materac i matę. W ciągu roku w zajęciach weźmie udział 20 uczniów. Gabinet integracji sensorycznej będzie udostępniony także do zajęć terapeutycznych organizowanych przez Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Biernej oraz Przedszkole Publiczne w Sulikowie.

Konkurs „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych - krajowego operatora systemu przesyłowego. Jego celem było wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury, aktywizacją życia społecznego i  kulturalnego oraz finansowe wsparcie w ich wdrożeniu, w gminach na terenie których jest zlokalizowana lub budowana infrastruktura przesyłowa. Na terenie gminy Sulików PSE realizują projekty inwestycyjne budowy linii 400 kV relacji Mikułowa-Czarna oraz Mikułowa-Świebodzice. Dzięki tym inwestycjom możliwa będzie poprawa pewności zasilania obszarów południowo-zachodniej części kraju.

Więcej informacji o działalności organizatora konkursu dostępnych jest na stronie raport.pse.pl.

« powrót