Dzisiaj jest czwartek, 16 lipca 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Eustachy, Maria, Benedykt, Marika, Benita, Mirella

Jarmark Bożonarodzeniowy 2019

Po raz piąty w Sulikowie odbył się Jarmark Bożonarodzeniowy, którego gospodarzem był Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików. Nowa - plenerowa odsłona jarmarku na Placu Wolności w Sulikowie 7 grudnia br. przyciągnęła tłumy mieszkańców gminy i okolic.

Niewątpliwie była to wspaniała okazja do zakupienia oryginalnych, świątecznych wyrobów rękodzielniczych i degustacji regionalnych potraw.

Swoje stoiska promocyjne zaprezentowały m.in. sołectwa Radzimów Górny, Mała Wieś Górna, Mikułowa, Miedziana, rada parafialna z Miedzianej, Kapela Pogranicze, mieszkanka Radzimowa Dolnego Natalia Bogdanowicz, mieszkanki Sulikowa Danuta Starzyńska i Franciszka Adamenko, Inicjatywa Dla Zwierząt Schronisko Dłużyna Górna, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Sulikowie wraz z Przedszkolem Publicznym w Sulikowie.

Lokalni wystawcy zaprezentowali swoje rękodzieło i zachwycili odwiedzających swoimi umiejętnościami. Na stoiskach można było kupić przeróżne ozdoby i potrawy: pięknie ozdobione wianuszki i stroiki z naturalnych produktów, owocowe nalewki, miody, świąteczne specjały i ciasta. Niepowtarzalną atmosferę tego wspaniałego miejsca, jakim stał się w dniu jarmarku Plac Wolności w Sulikowie, wypełnili zarówno wspaniali twórcy jak też mieszkańcy naszej gminy, którzy chętnie spędzili sobotnie popołudnie na rynku w Sulikowie. Gościem specjalnym jarmarku był Burmistrz Denis Riese, który przyjechał z grupą mieszkańców Gminy Hohendubrau, aby móc poznać polskie tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia.

Pomimo brakującego śniegu, szereg atrakcji czekających na uczestników jarmarku sprawił, że każdemu udzielił się klimat nadchodzących Świąt. Wśród przybyłych na jarmark nie zabrakło księży Janusza Kankiewicza, Andrzeja Wojciechowskiego z parafii w Radzimowie oraz Piotra Praisa z parafii w Rudzicy.

Wspólne spotkanie rozpoczęły występy dzieci z Przedszkola Publicznego w Sulikowie, młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Biernej. Nie zabrakło pięknych kolęd, gry na instrumentach w wykonaniu uzdolnionych muzycznie uczniów obu szkół. Wspaniałe występy młodych artystów nagrodzono wielkimi brawami doceniając nie tylko ich wkład pracy, ale także zaangażowanie i przygotowanie nauczycieli.

Kolejnym punktem programu artystycznego były występy zaproszonych gości. Jako pierwsza wystąpiła z koncertem Kapela Pogranicze ze Studnisk. Część artystyczna Jarmarku na jakiś czas przeniosła się do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie. Tłumy widzów zgromadził występ grupy tanecznej działającej przy GOK-u pod okiem Pana Adriana Mleczek. Z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem wszystkich uczestników wydarzenia spotkał się występ orkiestry puzonistów z Hohendubrau. Muzycy z Niemiec przygotowali świąteczny repertuar, bogaty w grę instrumentalną oraz śpiew chórzystów.

O godz. 16:00 nastąpiło uroczyste zapalenie choinki przez Wójta Gminy Sulików Roberta Starzyńskiego, w tym samy czasie iluminacje świetlne rozświetliły Plac Wolności w Sulikowie. W trakcie tego kulminacyjnego momentu Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików skierował do wszystkich przybyłych życzenia świąteczne. Specjalnie dla mieszkańców Gminy Sulików Burmistrz Denis Riese wspólnie z Robertem Starzyńskim Wójtem Gminy Sulików poczęstowali wszystkich uczestników jarmarku tradycyjnym niemieckim strudlem z bakaliami.

Z serdecznym przyjęciem spotkały się występ uroczych wokalistek z zespołów „Amazonki” i „Yamayka” z Bogatyni, które umilały pięknym śpiewem czas uczestnikom Jarmarku. Dla miłośników przedstawień teatralnych na deskach sceny Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie zaprezentowana została baśń „W krainie srebrnego szczytu”.

Jarmark Bożonarodzeniowy był nie tylko okazją do zapoznania się z pracami wykonanymi przez wystawców, czy skosztowania wspaniałych świątecznych wypieków, ale również do wzięcia udziału w świątecznej loterii fantowej przygotowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie. Środki zgromadzone z loterii zostaną przekazane na Dom Małego Dziecka w Jeleniej Górze. Potencjalni szczęściarze stali by kupić upragniony los. A było warto czekać, bowiem każdy zakupiony los wygrywał. Każdy uczestnik jarmarku mógł także przyłączyć się do zbiórki prowadzonej przez Inicjatywę Dla Zwierząt Schronisko Dłużyna Górna na rzecz jej czworonożnych podopiecznych. Część mieszkańców skorzystała z możliwości zrobienia bezdomnym zwierzakom prezentu i przyniosła używane koce i ręczniki. Na stoisku promocyjnym schroniska można było znaleźć szereg gadżetów dla pupili, nie zabrakło także ręcznie wykonanych ozdób świątecznych. Wolontariuszki ze schroniska wspierał pies Alwin, który wzbudzał ogromne zainteresowanie uczestników jarmarku.

W Ostrym Narożniku pod okiem instruktorów można było wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych. Dzieci z ogromnym zapałem robiły świąteczne ozdoby i stroiki, które mogły zabrać do swoich domów. Na studzonych spacerem wzdłuż stoisk promocyjnych czekała świąteczna kawiarenka, gdzie można było za darmo wzmocnić się ciepłą grochówką, bigosem i kiełbaską. Dla uwiecznienia czasu spędzonego na jarmarku każdy mógł skorzystać z darmowej fotobudki, która zlokalizowana była w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulikowie.

Podczas jarmarku najmłodszym uczestnikom czas umilał wszechobecny Święty Mikołaj i Królowa Śniegu. Można było porozmawiać z Mikołajem, zrobić sobie pamiątkową fotografię. Elf w towarzystwie pomocników Mikołaja w trakcie jarmarku organizował dla dzieci gry i zabawy.

Czas spędzony na jarmarku minął bardzo szybko. Liczne atrakcje, dobre jedzenie, muzyka, wspaniała atmosfera pozwoliła wszystkim spędzić radosne popołudnie w klimacie oczekiwania na zbliżające się święta.

Organizatorem tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego pn. „Przy sulikowskiej choince. Tradycje na pograniczu opolsko-saksońskim” był Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie. Tak szeroka oprawa artystyczna nie byłaby możliwa bez środków zewnętrznych pozyskanych przez Elżbietę Wąsowską-Bodo dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.

Wójt Gminy Sulików serdecznie dziękuje wszystkim sołectwom oraz osobom, które zaprezentowały swoje rękodzielnictwo, za trud włożony w przygotowanie tak pięknych stoisk, ozdób, pysznych potrwa i smakołyków. Dzieciom, młodzieży oraz wychowawcom za przepiękny program artystyczny oraz radość jaką sprawiły wszystkim oglądającym. Szczególne podziękowania Wójt składa dyrekcji i pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie za sprawną organizację imprezy. Ponadto dziękuje wszystkim za aktywny udział w Jarmarku i życzy dużo spokoju i radości w przygotowaniach do tych szczególnych Świąt.

Cała galeria z jarmarku dostępna jest pod:

https://www.facebook.com/pg/urzadgminysulikow/photos/?tab=album&album_id=2802442779777352&__tn__=-UC-R

 

« powrót