Zamknij
Dzisiaj jest czwartek, 1 października 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Danuta, Remigiusz, Teresa, Igor, Helojza

Rozbudowa nadajnika radiokomunikacyjnego na wieży kościelnej kościoła w Sulikowie

W dzisiejszych czasach życie bez mobilnej komunikacji wydaje się trudne do wyobrażenia. Korzystanie z telefonii komórkowej, Internetu jest jednak niemożliwe bez odpowiedniej sieci nadajników, w naszej gminie jest ich prawdopodobnie 5.

Z telefonów komórkowych korzysta blisko 92% Polaków, dzięki rozbudowanej sieci nadajników mamy mobilny dostęp do usług bankowych, przeglądarek, serwisów informacyjnych itp. Jednak wokół budowy czy rozbudowy stacji bazowych - nadajników pojawiają się często kontrowersje wśród mieszkańców. Każdy chce mieć dobry zasięg oraz korzystać z szybkiego Internetu, ale nie każdy chce mieć w pobliżu nadajnik, co wzajemnie się wyklucza. Tego typu urządzenia są montowane w przeróżnych miejscach - także na dachach budynków, kominach czy wieżach kościelnych.

Do Gminy Sulików o warunki przebudowy już istniejącego nadajnika  zamontowanego na wieży kościelnej w Sulikowie wystąpiła firma T-Mobile Polska S.A. Każda tego typu inwestycja musi być poprzedzona analizą środowiskową na podstawie której określone jest czy i w jaki sposób oddziaływuje ona na środowisko. Jak wynika
z przedłożonej przez inwestora dokumentacji wiązki promieniowania przebiegają nad miejscami dostępnymi dla ludności, czyli poziomo ponad zabudowaniami mieszkalnymi. W osi głównej wiązek promieniowania anten nie występują miejsca dostępne dla ludności. Gęstość mocy promieniowania elektromagnetycznego przekraczająca wartości odpuszczalne nie obejmuje miejsc dostępnych dla ludzi.

Gmina Sulików nie miała podstaw prawnych żeby wydać decyzję odmowną w stosunku do rozbudowy. Wydanie decyzji środowiskowej poprzedza uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Nie wymaga się jednak decyzji środowiskowej jeżeli przedsięwzięcie nie należy do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko wyszczególnionych w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. Tak jest właśnie
w przypadku rozbudowy istniejącego nadajnika na wieży kościelnej w Sulikowie.

Warto podkreślić, że urządzenia klienckie - telefony przy niskim poziomie sygnału odbieranego  zwiększają moc nadawczą, aby skutecznie dotrzeć swoim sygnałem do nadajnika. Taka sytuacja może powodować zwiększone zużycie baterii a przede wszystkim zwiększenie promieniowania wytwarzanego przez urządzenie po stronie klienta - telefon. Rozbudowa sieci nadajników poprzez zwiększenie dostępności sygnału pozwala wpłynąć na ograniczenie promieniowania wytwarzanego przez telefony.

« powrót