Dzisiaj jest piątek, 7 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Kajetan, Klaudia, Donata, Dorota, Konrad, Sykstus, Olechna

Relacja z Mistrzostw w Zupie

Czy istnieje przepis na idealną zupę? Odpowiedź na to pytanie zna sołectwo Mikułowa, które zdobyło pierwsze miejsce podczas Mistrzostw Europy w Zupie. 

Zapachy różnorodnych zup przygotowanych na konkurs unosiły się w sobotnie popołudnie nad Placem Wolności w Sulikowie. Do konkursu zgłosiło się 6 sołectw z terenu Gminy Sulików: Mała Wieś Górna, Sulików, Radzimów Górny i Dolny, Stary Zawidów, Mikułowa oraz świeżo upieczona para małżeńska ze Studnisk Dolnych. W tym roku gościliśmy także drużyny z sąsiednich gmin tj. Koło Gospodyń Wiejskich z Wykrot, Przemka i Benka z Bogatyni, Ceranię Ceramika z Rudzicy. Spośród dań przygotowywanych na konkurs, sulikowianie mogli spróbować m.in. wileńskiej zupy grzybowej, Zupy Głodomora, pomidorowej, Zupy Wulkanicznej, cygańskiej kwaśnicy.

Na stoiskach nie zabrakło także innych przysmaków: chleba ze smalcem, którym częstowała sołtysowa Mikułowej, papryki nadziewanej w sosie pomidorowym czy pity na słodko i słono przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wykrotach. O odpowiedni opis atmosfery panującej przy stoiskach dbał za pomocą zabawnych anegdot kabareciarz i konferansjer imprezy Ścibor Szpak. Zmagania drużyn w roli degustatorów obserwował Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików wraz ze Starostą Powiatu Zgorzeleckiego Arturem Bielińskim.

Według jury najsmaczniejszą zupę przygotowało sołectwo Mikułowa (zupę na zakwasie), tuż za nią uplasowało się sołectwo Sulików z zupą wulkaniczną (pomidorową), trzecie miejsce przypadło grupie piratów z Małej Wsi Górnej z Zupą Głodomora. Degustacji potraw towarzyszyły atrakcje rozrywkowe dla dzieci, liczne stanowiska rękodzieła artystycznego. Nie zabrakło także występów artystycznych, jako pierwszy na scenie wystąpił zespół Zawiało z folkiem bałkańskim. Po nim zaprezentował się w coverach znanych przebojów rockowych młody zespół The Rising Sun z Bogatyni, któremu sulikowska publiczność jest już bardzo dobrze znana. Zwieńczeniem dnia był występ gwiazdy wieczoru -Lidii Pospieszalskiej z zespołem.

Wszystkie potrawy były przygotowane z dużą precyzją i cieszyły się dużym uznaniem wśród przybyłych gości, o czym świadczyły szybko opróżniane talerze. Drużynom, które wzięły udział w imprezie serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy nie lada umiejętności kulinarnych. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia znajdującej się poniżej oraz galerii zdjęć autorstwa Damiana Lickindorf: 

https://www.facebook.com/profile.php?id=100004369929515&sk=photos&collection_token=100004369929515%3A2305272732%3A69&set=a.223281331160863.1073741933.100004369929515&type=1

Partnerami medialnymi wydarzenia były: art radio Bogatynia, Gazeta Wojewódzka.

Sponsorzy: Cerania Ceramika Rudzicka, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stowarzyszenie Promocji i Kultury Pieńskiej, Sparkasse.

Impreza wspólfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, Europejski Fudusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Europejskie Mistrzostwa Europy w Zupie « powrót