Dzisiaj jest niedziela, 9 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Roman, Ryszard, Romuald, Edyta, Klara

Sołectwo Mikułowa wśród najlepszych wsi na Dolnym Śląsku

Rozpoczęta w 2010 roku przez sołectwo Mikułowa przygoda z Odnową Wsi opłaciła się. Sołectwo znalazło się wśród 18 laureatów tegorocznej, piątej już edycji konkursu „Najpiękniejsza wieś Dolnośląska”, zajmując III miejsce w kategorii Najlepszy start w Odnowie Wsi.

W ubiegłą sobotę w Goworowie odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród zwycięzcom konkursu.Rywalizacja była duża, ogółem do konkursu zgłosiło się 44 wsie z 27 gmin. O nagrody sołectwa walczyły w czterech kategoriach: najpiękniejsza zagroda, najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi, najlepszy start w odnowie wsi i najpiękniejsza wieś. Sukces osiągnięty przez sołectwo to efekt wielu oddolnych inicjatyw mieszkańców Mikułowej, które mają na celu przede wszystkim zachowanie tradycji wiejskich oraz zintegrowania pokoleń. Sołectwo od 2010 roku sukcesywnie realizuje założenia swojej strategii, które zapoczątkowane zostały założeniem przez mieszkańców stowarzyszenia. Pierwszy projekt jaki udało się zrealizować przy udziale środków zewnętrznych pozwolił sołectwu założyć własną stronę internetową. Dzięki owocnej współpracy i poparciu ze strony władz Gminy Sulików w sołectwie sukcesywnie realizowane były kolejne działania sprzyjające integracji mieszkańców. W 2012 roku powstał Klub Filmowy, postawiono witacze i tablicę informacyjną, a przed budynkiem stworzono plenerowe miejsce spotkań z wiatą. Powstałe miejsce rekreacji sprzyja integracji mieszkańców podczas różnego rodzaju imprez, spotkań okolicznościowych. Przy pomocy mieszkańców odtworzono Aleję Kasztanową, a w świetlicy powstała Izba Pamięci. Od kilku lat we wsi organizowana jest cykliczna impreza połączona z wystawą fotograficzną pn. „Spotkanie pokoleń”. Sołectwo może pochwalić się wyjątkowymi zdolnościami swoich mieszkańców, którzy potrafią tworzyć m.in. unikalne szydełkowe arcydzieła, lub wypiekać chleb według starej receptury w piecu chlebowym.

Udział w konkursie to nie tylko nagroda pieniężna, jak mówi Pani sołtys Anna Marczyk to świetna okazja do promocji naszej gminy oraz wymiany doświadczeń z innymi grupami odnowy wsi.

Cieszymy się z sukcesu Mikułowej i gratulujemy mieszkańcom motywacji do pracy na rzecz swojej miejscowości. Jak widać Odnowa Wsi w Gminie Sulików nabiera tempa i mamy nadzieję na kolejne osiągnięcia pozostałych naszych sołectw.

Więcej o finale konkursu na stronie umwd:

http://www.umwd.dolnyslask.pl/urzad/aktualnosci/single-view/artykul/final-konkursu-piekna-wies-dolnoslaska-2013/

  • Nagrody za zajęcie III miejsca
  • Wręczenie nagrody dla sołtysa Mikułowej
« powrót