Dzisiaj jest niedziela, 9 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Roman, Ryszard, Romuald, Edyta, Klara

Budowa instalacji do kompostowania rozpoczęta

W piątek 4 października na terenie Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich w Lubaniu miało miejsce spotkanie przedstawicieli czternastu gmin. 

Przedstawiciele samorządów uczestniczyli w uroczystości inauguracji budowy instalacji do kompostowania oraz pozostałych budowli związanych z prowadzonym systemem wykorzystania odpadów komunalnych pochodzenia biologicznego. W trakcie uroczystości włodarze gmin złożyli swój podpis na akcie inauguracyjnym, który w symbolicznej tubie dla potomnych trafił do BIO pojemnika zakopanego w ziemi.

Inwestycja zostanie zrealizowana przy udziale środków wynikających z zawartych z gminami porozumień oraz środków własnych spółki tj. 12 034 801,28 zł. Całkowita wartość budowy wyniesie 28 681 707,00 zł, z czego 16 646 905,72 zł stanowi dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.


Budowa instalacji do kompostowania nie jest jedynym etapem modernizacji Centrum Utylizacji Odpadów Gmin Łużyckich. Spółka na początku października otrzymała dofinansowanie w kwocie ponad 3,8 mln zł na budowę m.in. punktu wstępnej segregacji odpadów komunalnych, linii do segregacji szkła opakowaniowego, linii do rozdrabniania gruzu i odpadów budowlanych, magazynu odpadów problemowych i surowców wtórnych. Całkowitą wartość inwestycji oszacowano na 6,5 mln zł. Termin realizacji zaplanowano na początek 2015 roku.

Budowa biokompostowni « powrót