Zamknij
przetarg2
Dzisiaj jest sobota, 30 maja 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Ferdynand, Karol, Feliks, Jan, Gryzelda

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Sulików

11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach niewoli powróciła na mapę Europy. W dniu 8 listopada mieszkańcy Gminy Sulików przy asyście kompani reprezentacyjnej 23 Pułku Artylerii Śląskiej z Bolesławca uczcili 95 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Jan Michalski Senator RP, Józef Kozłowski Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Wicestarosta Zgorzelecki Mariusz Tureniec, Jan Solecki Przewodniczący Rady Gminy Sulików, Przedstawiciele Koncernu Lafarge Kruszywa i Beton, radni, sołtysi, członkowie Związku Emerytów i Rencistów, Koła Caritas, Przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, uczniowie wszystkich placówek oświatowych, kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu gminy oraz pracownicy Urzędu Gminy Sulików.

Obchody rozpoczęły się od złożenia meldunku przez wojsko, po którym przy dźwiękach Hymnu Narodowego odegranego przez Orkiestrę Dętą KWB Turów na maszt wciągnięta została flaga państwowa. Po okolicznościowych przemówieniach Senatora RP Jana Michalskiego, Józefa Kozłowskiego Radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Wójta Gminy Sulików Roberta Starzyńskiego odznaczono zasłużonych członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz osoby, które finansowo wspierają działalność organizacji. W tym roku przypadła 25. rocznica istnienia Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Z okazji jubileuszu Główny Zarząd Towarzystwa postanowił odznaczyć członków i działaczy tej organizacji.

Medalem 25-lecia odznaczono:
- Franciszkę Adamenko,
- Teofilę Solecką,
- Kazimierza Soleckiego,
- Mariana Łopuch,
- Eugeniusza Sitko,
- Zbigniewa Starzyńskiego.

Odznaczenie członków Klubu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Sulikowie medalem 25-lecia Towarzystwa nastąpiło w uznaniu dokonań członków klubu w zachowaniu pamięci o Kresach, troski o przetrwanie tradycji i integrowanie środowisk kresowych.

Wśród odznaczonych znalazły się także osoby działające na rzecz klubu MZLiPW w Sulikowie oraz finansowo wspierające jego działalność:
- Adama Paczoska Dyrektor Generalny ds. Kruszyw firmy Lafarge Kruszywa i Beton,
- Jan Solecki Przewodniczącego Rady Gminy Sulików,
- Przemysław Podsiedlik Kierownik Kopalni Bazaltu w Sulikowie.

Odznakę 25-lecia otrzymali także obecni działacze organizacji tj.:
- Stefan Augustyniak,
- Grzegorz Konarski,
- Marek Czech.
Odznaczenie działaczy Klubu Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Sulikowie nastąpiło na mocy uchwały Zarządu Głównego Towarzystwa nr 171 z dnia 8 czerwca 2013 r.”. w uznaniu dokonań członków klubu w zachowaniu pamięci o Kresach, troski o przetrwanie tradycji i integrowanie środowisk kresowych. Symbolicznego odznaczenia dokonał senator RP Jan Michalski wraz z Wójtem Gminy Sulików Robertem Starzyńskim.

Po odczytaniu apelu pamięci miała miejsce najbardziej widowiskowa część uroczystości w wykonaniu wojska - salwa honorowa. W dalszej części obchodów nastąpiło symboliczne złożenie kwiatów przez poszczególne delegacje. Na zakończenie uroczystości orkiestra dęta KWB Turów odegrała Marsz pierwszej brygady.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem filmowym przygotowanym przez TVT Zgorzelec.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2013 « powrót