Dzisiaj jest wtorek, 7 lipca 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Benedykt, Cyryl, Metody, Estera, Kira, Rudolf

Szansa na pozbycie się odpadów wielkogabarytowych

Odpady wielkogabarytowe, czyli wszystkie odpady niesegregowane, które ze względu na swój rozmiar nie mieszczą się w standardowych urządzenia do ich gromadzenia są drugim co do wielkości źródłem odpadów komunalnych. 

Każdy z nas spotyka się z problemem pozbycia się starych i niepotrzebnych elementów wyposażenia mieszkań tj. mebli, wykładzin, materacy. Niestety często zdarza się, że odpady te trafiają wprost do lasów czy dzikich wysypisk. Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu umożliwił niemieckiej firmie Arjes przeprowadzenie prezentacji najnowszego sprzętu do rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych Maszynę przywiezioną z Berlina mogli podziwiać obecni na pokazie w dniu 7 lipca przedstawiciele samorządów gmin: Leśnej, Zawidowa, Platerówki, Lubania oraz Sulikowa. Zarząd spółki rozpatruje zamiar zakupu urządzenia, które byłoby pierwszym tego typu w Polsce.

Korzyści jakie płyną z posiadania maszyny do rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych mówią same za siebie. W ciągu godziny pracy maszyna jest w stanie przetworzyć ok. 50 ton odpadów, których pozbycie się tradycyjnymi metodami-poprzez demontaż pochłonęłoby dużo pracy i zajełoby kilka miesięcy. Urządzenie jest wyposażone w separator magnetyczny, który pozwala na oddzielenie od przedmiotów do niej wrzucanych elementów zawierajacych metal. Niszcząca siła maszyny sięgajaca 350-750 KM przetwarza praktycznie wszystko: meble, opony, tworzywa sztuczne PCV, odpady zielone/biomasę. Posiadanie urządzenia rozwiązałoby problem pozbywania się odpadów wielkogabarytowych bez ograniczania się jedynie do prowadzenia ich zorganizowanego wywozu i składowania bez prowadzenia zorganizowanego odzysku.

« powrót