Dzisiaj jest niedziela, 12 lipca 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Jan, Brunon, Weronika, Bonifacy, Henryk

Nowości z bocianiego szpitala w Gorlitz Zoo

Stacja opieki nad chorymi, dzikimi zwierzętami w goerlizkim Zoo opiekuje się aktualnie 14 rannymi bocianami białymi z Saksonii, a także z Polski. Większość z nich to młode, które wypadły z gniazda. 

Dwa takie pisklęta, na początku czerwca, udało się opiekunom zwie-rząt „podrzucić” do gniazda na dachu bocianiej willi. Dorosłe bociany natychmiast zaakceptowały je i wychowały wraz z własnym potomstwem. Siedem kolejnych zwierząt aktualnie ćwiczy, w dużej wolierze za kulisami, muskulaturę i przygotowuje się do wypuszczenia na wolność, które ma nastąpić w środę 10 sierpnia o godz. 9.00 w Rezerwacie Biosfery Górnołużyckich Puszczy i Stawów w Wartha.

Ciężko ranne bociany, które nie będą mogły wybrać się w podróż na południe, zostaną w Tierparku. Między innymi prawdopodobnie młody bocian z Zawidowa, którego dostarczo-no do nas z dwoma starymi złamaniami skrzydła. Aby móc się opiekować polskim ptakiem, potrzebujemy zgody, zarówno polskiego jak i niemieckiego, Wydziału Ochrony Środowi-ska. Kolejny młody bocian z Straßgräbchen złamał sobie skrzydło w dwóch miejscach, uderzając w ścianę budynku podczas pierwszych prób lotu. W jego przypadku nie jest pewne, czy będzie mógł jeszcze kiedykolwiek latać. Niestety otrzymaliśmy również dwa ptaki, którym nie można było już pomóc. Jeden z nich to dorosły bocian z Kommerau, który zmarł podczas operacji skrzydła, drugi to bocianie pisklę, które musieliśmy uśpić ze względu na porażenie poprzeczne (paraplegię).

Z doświadczenia wiadomo nam, iż w nadchodzących dniach do naszego bocianiego szpitala zostanie dostarczonych jeszcze kilka młodych boćków, którym nie wyszły pierwsze próby lotu. Nauka latania to dla tych ptaków najtrudniejsza faza w dorastaniu.

« powrót