Dzisiaj jest poniedziałek, 16 września 2019 r.
Imieniny obdchodzą: Edyta, Kornel, Korneliusz, Kamila, Cyprian, Jagna

Letni pobyt w gminie Hohendubrau

W dniach od 21 do 26 lipca br. dwudziestoosobowa grupa dzieci z terenu naszej gminy wraz z opiekunami uczestniczyła po raz czwarty w obozie zorganizowanym przez niemiecką gminę partnerską Hohendubrau, w miejscowości Gebelzig.

Oprócz noclegów oraz posiłków zapewnionych w zabytkowym zamku Gebelzig na dzieci czekało mnóstwo różnych atrakcji. Mottem tegorocznego spotkania dzieci polskich i niemieckich były podróże do różnych krajów, dlatego wszystkie zabawy integracyjne na polanie Gross Saubernitzer Berg były skierowane na poznanie i przedstawienie m.in. geografii i kultury: Grecji, USA, Polski i Niemiec, bo na takie grupy dzieci zostały podzielone losowo. Poza pracą nad plastycznym wyznaczeniem granic wylosowanych państw, flagami oraz programem artystycznym, dzieci miały wiele możliwości do wspólnej zabawy. Już pierwszego dnia zawiązały się pierwsze małe przyjaźnie.

Wtorek to już tradycyjnie dzień pobytu na odkrytym basenie Spreebad Bautzen. Pogoda dopisała, więc dzieci kąpały się, pływały i ślizgały, a w międzyczasie odpoczywały na łące i bawiły się na placu zabaw. Po kolacji natomiast, już tylko dla grupy polskiej, przygotowano wycieczkę do młyna w Niedermühle w miasteczku Weißenberg, gdzie oprócz odrestaurowanego młyna można było podziwiać odnowione zabytkowe silniki, pompy mechaniczne, parowe i spalinowe.

W środowe przedpołudnie na polanie gościli pracownicy rezerwatu biosfery, którzy najpierw wraz z dziećmi udali się do lasu na poszukiwanie naturalnych materiałów, a potem wspólnie budowali z nich instrumenty muzyczne. Po obiedzie był czas na zabawę, a w nawiązaniu do niedawno zakończonych MŚ w piłce nożnej, przeprowadzono losowanie meczów na czwartkowy turniej. Wieczorem dzieci polskie miały okazję spędzić wolny czas w gospodarstwie Geflügelhof Steinert w miejscowości Diehsa, gdzie oprócz drobiu hoduje się króliki oraz trzodę chlewną. Największą przyjemność poza szaleństwami na ogromnej trampolinie oraz w gigantycznej piaskownicy sprawiło dzieciom sortowanie jaj kurzych, w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu.

W czwartek deszcz pokrzyżował plany gospodarzom, dlatego turniej czterech państw musiał się odbyć w hali sportowej w Weigersdorf. Po obiedzie w zamku Gebelzig odbyły się prezentacje programów poszczególnych grup oraz wspólne zajęcia plastyczne.

Piątek był dniem wyjazdu na wycieczkę. W tym roku dzieci polskie i niemieckie wyjechały do Kinder-Spiel-Land w Rosenhof w Görlitz. Po południu piłkarska drużyna z gminy Sulików oraz drużyna ze szkoły podstawowej w Gebelzig wzięły udział w turnieju piłki nożnej zorganizowanym na festynie w miejscowości Kreba-Neudorf. Na zakończenie pobytu dzieci zaproszono do wesołego miasteczka. Podczas wszystkich wieczorów grupą polską opiekowali się członkowie stowarzyszenia Förderverein Grundschule Hohendubrau oraz niezastąpiony kierowca autobusu gminy Hohendubrau.

W sobotę po śniadaniu, zadowolona grupa dzieci z terenu Gminy Sulików z nieskrywaną chęcią powrotu do Gebelzig w przyszłym roku, zakończyła pobyt w gminie Hohendubrau.

Letni pobyt w gminie Hohendubrau « powrót