Dzisiaj jest poniedziałek, 3 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Lidia, Augustyn, Nikodem, Kamelia

Polsko-niemiecki projekt z udziałem uczniów z ZSPiG w Sulikowie

W dniach od 12 do 16 października 2015 r. po raz drugi odbędzie się polsko-niemiecki Workcamp pn. "Ceglane tabliczki-Ziegelsteine". 

W dniach od 12 do 16 października 2015 r. po raz drugi odbędzie się polsko-niemiecki Workcamp pn. „Ceglane tabliczki-Ziegelsteine”. Projekt w 2014 r. otrzymał prestiżową nagrodę im. Franza Bobzien. Czterdziestu uczniów z Publicznego Gminnego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulikowie oraz Johanna-Eck-Schule w Berlinie kontynuować będzie prace porządkowe rozpoczęte przez swoich rówieśników w poprzednich latach na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A. Prace porządkowe na terenie cmentarza stanowią ważną część tego projektu. Oprócz nich uczestnicy w trakcie warsztatów ceramicznych samodzielnie stworzą gliniane tabliczki imiennie upamiętniające zmarłych jeńców obozu. Poprzez drobne prace pielęgnacyjne i remontowe na terenie Stalagu uczestnicy wnoszą duży wkład w utrzymaniu w należytym porządku tego ważnego miejsca pamięci. Młodzież uczy się i „dotyka” historii na miejscu, co daje jej impuls do odpowiedzialnego i rozważnego postępowania w przyszłości.

W trakcie wspólnie spędzonego tygodnia w bliźniaczym mieście Zgorzelec-Görlitz i w szkole w Sulikowie uczestnicy mają niezwykłą okazję do wzajemnego poznania się, integracji oraz wspólnego poznawania historii Europy. Te doświadczenia dają podstawy do budowania wspólnej przyszłości w nowej, otwartej Europie.

W piątek, 16 października 2015 r. o godz. 9:30 na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A (CMENTARZ) odbędzie się uroczystość zakończenia projektu na którą serdecznie zapraszamy.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki wsparciu Wójta Gminy Sulików Pana Roberta Starzyńskiego, Dyrektora Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sulikowie Pana Jana Majowskiego, Firmy Soley Areca, MPGK Zgorzelec, Gminy Zgorzelec, Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Euroregionu Neiße-Nisa-Nysa, Stiftung Gedenken und Frieden, Europejskiego Centrum Edukacyjno-Kulturalnego MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN.

 

Projekt ZSPiG « powrót