Dzisiaj jest piątek, 14 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Alfred, Euzebiusz, Maksymilian, Selma

Sołectwa Gminy Sulików "mają się czym pochwalić"

Z roku na rok konkurs "Nasza Wieś-mamy się czym pochwalić" organizowany przez Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony sołectw Gminy Sulików. 

W tegorocznej edycji konkursu na 13 zgłoszeń z terenu powiatu aż 6 pochodziło z terenu naszej gminy. Przed komisją konkursową postanowiły zaprezentować się po raz kolejny: Mikułowa, Bierna, Mała Wieś Górna oraz po raz pierwszy: Wrociszów Dolny, Studniska Dolne i Studniska Górne. Jak się okazało i tym razem w czołówce nagrodzonych znalazło się sołectwo z terenu Gminy Sulików. W tegorocznej edycji konkursu  III miejsce przypadło dla Studnisk Górnych.

W Studniskach Dolnych komisja konkursowa gościła po raz pierwszy. Swoją wizytę rozpoczęła od zwiedzania wzniesionego w XIII w kościoła filialnego pw. Św. Anny. Gospodarze sołectwa w prezentacji multimedialnej przestawili realizowane w minionym roku działania na rzecz swojej wsi. Na gości czekał m.in. specjalny program artystyczny przygotowany przez „Kapelę Pogranicze” oraz przejażdżka bryczką Państwa Rollans.

Głównym punktem prezentacji sołectwa Studniska Górne były występy artystyczne dzieci i młodzieży, zespołu „Studniczanki” oraz „Sołtysowa Band”. Mieszkańcy zaprezentowali swoje rękodzieła, domowe wypieki w tym tort w kształcie mapy Studnisk Górnych. W trakcie wizytacji w terenie komisja konkursowa mogła zobaczyć ciekawe zakątki wsi oraz własnej produkcji tablice sołeckie i witacz.

Sołectwo Wrociszów Dolny gościło komisję w wyremontowanym budynku świetlicy wiejskiej. Na gości czekały ekspozycje dot. lokalnego rękodzielnictwa, wystawy Rodu Państwa Kowhan, prac rzeźbiarskich Pana Piotra Parady, zbiorów myśliwskich Pana Tadeusza Szewczyka, galerii zdjęć „Wrociszów Dolny dziś i wczoraj” oraz wystawy pucharów Pana Grzegorza Gruszczyńskiego. Na spotkaniu nie zabrakło także specjałów gospodyń wiejskich wśród, których królował gulasz z dzika. Komisja konkursowa odwiedziła także pasiekę Pana Edmunda Rostkowskiego.

Sołectwa startujące w konkursie po raz kolejny potwierdziły, że konsekwentnie dążą do wyznaczonych przez siebie celów i ponownie mogą pochwalić się szeregiem nowych przedsięwzięć aktywizujących społeczeństwo. W tej edycji konkursu Mikułowa postawiła na pokazanie prywatnych posesji mieszkańców sołectwa. Komisja mogła m.in. zobaczyć imponujący zbiór przedmiotów dawnego użytku Pana Tadeusza Ruszel, obejścia Państwa Christian oraz  Doroty Święcickiej i Waldemara Wojtasik. Nie zabrakło także prezentacji nowych miejsc, takich jak „Zakątek Hipolita” z hotelem dla owadów, nową tablicą promocyjną sołectwa oraz wystawą rękodzieła powstałego podczas prowadzonych warsztatów. Można było zobaczyć również nowo powstałą "Izbę Starodzieje Mikułowskie". Podsumowanie wizytacji odbyło się w świetlicy wiejskiej, gdzie w prezentacji multimedialnej Prezes Stowarzyszenia Wiejskiego „Wspólnie w przyszłość” omówiła przedsięwzięcia realizowane na rzecz mieszkańców. Szczególną uwagę komisji zwrócił nowo wybudowany plac zabaw na terenie plenerowego miejsca spotkań, który został wybudowany przy udziale środków z dofinansowania pozyskanego przez stowarzyszenie i środków własnych.

Sołectwo Bierna zaprosiło komisję konkursową na teren plenerowego miejsca integracji, gdzie zaprezentowane zostały wyroby rękodzielnicze mieszkańców oraz występy artystyczne dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Biernej. Sołectwo pochwaliło się drewnianą altanką, jaka powstała w miejscu integracji oraz wyposażeniem zakupionym ze środków z nagrody z ubiegłorocznej edycji konkursu. Komisja konkursowa była pod wrażeniem nowych tablic, jakie stanęły we wsi oraz oznakowania z numerami posesji. Sołectwo Bierna jako jedyne w gminie zadecydowało o przeznaczeniu środków z funduszu sołeckiego na montaż tego typu oznakowania.

Mała Wieś Górna pochwaliła się szeregiem działań podejmowanych przez mieszkańców w Centrum Rękodzielnictwa na rzecz integracji i aktywizacji społeczeństwa sołectwa. W prezentacji multimedialnej Pani sołtys przedstawiła najważniejsze z nich tj.: konkurs "Dyniowo-Kolorowo", podczas którego dzieci, młodzież i dorośli zaprezentowali swoją pomysłowość malując i wycinając dynie, które ozdobiły teren centrum, imprezę "Mikołajkowanie", "I spotkanie opłatkowe w Małej Wsi Górnej", "Babski Podwieczorek" z okazji Dnia Kobiet, warsztaty rękodzielnicze związane z tematem Świąt Wielkanocnych, warsztaty "Nocne przytulanki", akcja "Zbieranie zakrętek", dwudniowy Kiermasz Wielkanocny, impreza "W poszukiwaniu przygód do Małej Wsi Górnej", udział w cyklu szkoleń: Projekt "Twój głos - Twoja decyzja - Twoje sołectwo". W ramach projektu powstała nowa strona www oraz opracowano nową Sołecką Strategię Rozwoju Wsi. Dodatkowo sołectwo brało udział w imprezie  "Malva II", podczas, której otrzymało wyróżnienie i nagrodę oraz w warsztatach dotyczących tworzenia wioski tematycznej.

Komisja konkursowa zwróciła uwagę także na fakt prezentacji przez sołectwa z terenu Gminy Sulików prywatnych posesji mieszkańców. Członkowie zgodnie stwierdzili, że coraz większa liczba osób dba o swoje obejścia, co ma znaczący wpływ na wizerunek sołectw.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Bielawa Dolna
II miejsce- Trójca
III miejsce-Studniska Górne

Wyróżnienia:

I wyróżnienie - Studniska Dolne i Działoszyn,
II wyróżnienie - Bierna, Gronów, Mikułowa, Jasna Góra,
III wyróżnienie - Wrociszów Dolny i Osiek Łużycki,
IV wyróżnienie - Jędrzychowice,
V wyróżnienie - Mała Wieś Górna.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom zaangażowanym w przygotowania do wizytacji i serdecznie  gratulujemy wszystkim sołectwom.

Zdjęcia z wizytacji komisji konkursowej w poszczególnych sołectwach można zobaczyć pod:

http://www.powiatzgorzelecki.pl/index.php/item/2106-odwiedzilismy-wrociszow-dolny

http://www.powiatzgorzelecki.pl/index.php/item/2105-bylismy-w-studniskach-gornych-i-jedrzychowicach

http://www.powiatzgorzelecki.pl/index.php/item/2094-osiek-luzycki-i-mikulowa-juz-po-wizycie

http://www.powiatzgorzelecki.pl/index.php/item/2088-odwiedzilismy-gronow-i-studniska-dolne

http://www.powiatzgorzelecki.pl/index.php/item/2077-odwiedzilismy-mala-wies-dolna

http://www.powiatzgorzelecki.pl/index.php/item/2072-ruszyl-konkurs-nasza-wies-mamy-sie-czym-pochwalic

 

« powrót