Dzisiaj jest sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Maria, Napoleon, Stella

Wieczór muzyki i poezji w Europejskim Centrum Edukacyjno-Kulturalnym

12 grudnia uczniowie gimnazjum, którzy brali udział w realizacji projektu "Gliniane tabliczki" wraz z rodzicami i nauczycielkami: Danutą Baranek-Kostyszak i Renatą Polonis uczestniczyli w pięknym wieczorze muzyczno-lirycznym, który miał miejsce w Europejskim Centrum Edukacyjno-Kulturalnym.

Dokładnie 75 lat wcześniej, w grudniowy wieczór na terenie stalagu, kompozytor francuski Olivier Messiaen, wówczas jeniec wojenny, zaprezentował fragment swojego dzieła "Kwartet na koniec czasu". Muzykę ubarwiała poezja polskiego poety Zdzisława Nardelli, który odczytał 13 swoich wierszy. Ten niezwykły polsko-francuski wieczór był wielkim wydarzeniem w obozowej rzeczywistości, a opowieść  o nim zawdzięczać możemy samemu kompozytorowi.

Wspominając to wydarzenie można było wysłuchać młodych artystów prezentujących piosenki i utwory poetyckie, podziwiać występ uczennicy Teresy Warchoł oraz oglądać prezentacje projektów, które realizowane były w tym roku na terenie stalagu. Zaprezentowane zostały gotowe już ceramiczne tabliczki z nazwiskami jeńców, które wzbogacą stałą ekspozycję historyczną. Spotkanie z  muzyką i poezją w ten grudniowy wieczór było bardzo ciekawe i piękne.

Źródło: ZSPiG Sulików.

 

« powrót