Dzisiaj jest niedziela, 16 grudnia 2018 r.
Imieniny obdchodzą: Albina, Zdzisława, Zdzisław, Alicja, Sebastian

"W Sulikowie duży, mały nosi odblask wieczór cały"

To już kolejny rok, kiedy ZSPiG im. Jana Pawła II w Sulikowie współpracuje z tutejszą kopalnią Lafarge w Sulikowie.

Właśnie zakończył się pierwszy z wielu etapów działań zaplanowanych na ten rok szkolny. Podobnie jak w zeszłym roku najważniejszym celem tej akcji edukacyjnej jest bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.

W grudniu i styczniu przeprowadzony został cykl spotkań z uczniami pod hasłem „Daj szansę kierowcy żeby Cię zauważył - bezpieczna droga do szkoły”. Inicjatorem przedsięwzięcia byli Lafarge w Sulikowie oraz Pani Karolina Rachańska. Podczas takich zajęć nauczyciele wskazywali uczniom jak ważne są elementy odblaskowe przypięte do ubrań podczas szarych jesienno-zimowych wieczorów.  Zajęcia miały na celu uzmysłowić młodym uczestnikom ruchu jak bardzo zwiększa się ich bezpieczeństwo po zmroku, kiedy mają na sobie elementy odblaskowe. Podczas instruktaży nauczyciele, wykorzystując filmy edukacyjne, uświadomili uczniom z jakiej odległości jest w stanie zauważyć ich kierowca i  jak, zwiększając swoją widoczność,  jednocześnie zwiększają swoją szansę na bezpieczny powrót do domu.

Podczas spotkań uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wykazali się duża kreatywnością, układając własne hasła promujące noszenie odblasków oraz wykonując plakaty.

Oto kilka haseł: "Kierowco hamuj przed nami, bo świecimy odblaskami."; "Dzisiaj misiu w krawaciku z odblaskami w bereciku, mówi słowa takie: Moje dzieci małe dam wam małą radę. Na ulicy na drodze z odblaskami chodzę. Róbcie tak jak ja, to wesoły będzie świat", „Renifer sobie leci, błyszczącym  noskiem świeci i ostrzega wszystkie dzieci.

Powyższe działania skierowane były nie tylko do młodzieży, ale też do rodziców, bo to oni  dla swych dzieci są wzorami do naśladowania. Rodzice na pamiątkę tego spotkania otrzymali ulotkę przypominającą o ogromnej roli odblasków.

Zwieńczeniem akcji było rozdanie uczniom ZSPiG w Sulikowie elementów odblaskowych podczas apelu. Każdy uczeń otrzymał odblask zakupiony przez kopalnię Lafarge Sulików. Dzięki finansowemu wsparciu ze strony kopalni, która aktywnie działa na rzecz bezpieczeństwa w gminie, starania szkoły w pełni odpowiedziały na potrzebę środowiska lokalnego.

Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie serdecznie dziękują władzom kopalni,
a w szczególności Panu Pawłowi Putyrze zastępcy kierownika kopalni za zaangażowanie i czas poświęcony na realizację kolejnego już wspólnego przedsięwzięcia.  

« powrót