Dzisiaj jest piątek, 15 lutego 2019 r.
Imieniny obdchodzą: Jowita, Faustyn, Zygfryd, Klaudia, Georgina, Arnold

Uczniowie ZSPiG uczcili pamięć "Żołnierzy Wyklętych"

Dnia 16 marca 2016 r. w Środowiskowej Hali Sportowej w Sulikowie odbyła się swoista lekcja historii, poświęcona uczczeniu pamięci "Żołnierzy Wyklętych". 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików, Jan Solecki Przewodniczący Rady Gminy Sulików oraz gość specjalny Pan Piotr Kucznir - regionalista, Społeczny Opiekun Zabytków. Na wstępie uczniowie obejrzeli krótki występ artystyczny w wykonaniu gimnazjalistów.

Następnie społeczność Zespołu Szkoły i Gimnazjum w Sulikowie uczestniczyła w prelekcji przygotowanej przez Pana Piotra Kucznira poświęconej żołnierzom i organizacjom niepodległościowym przeciwstawiajacym się sowietyzacji Polski. Uczniowie dowiedzieli się, kim byli żołnierze nazywani przez władze „reakcyjnym podziemiem”. Przybliżone im zostały postacie związane z naszym rejonem (Lubań, Rudzica, Radzimów, Sulików), m.in. ppłk Anatol Sawicki.

Społeczność szkolna mogła obejrzeć także fragmenty kronik filmowych, zdjęcia, pamiątki z tego okresu. Młodzież z dużym zainteresowaniem słuchała wykładu o losach zołnierzy, którzy za ofiarną walkę w obronie wartości ponieśli śmierć z rąk polskich władz. Dziękujemy Panu Piotrowi  Kucznirowi za przybliżenie wszystkim niewątpliwie trudnego tematu o „Żołnierzach Niezłomnych”.

Apel Żołnierze Wyklęci « powrót