Dzisiaj jest niedziela, 16 grudnia 2018 r.
Imieniny obdchodzą: Albina, Zdzisława, Zdzisław, Alicja, Sebastian

"Masz MOC, by nieść POMOC"

Za ścianą słyszysz krzyki. Po pewnym czasie milkną, a Ty idziesz spać. Na ulicy rodzic szarpie dziecko. Przechodzisz obok. Przecież to on je wychowuje. 

W szkole grupa uczniów obrała najsłabszego na cel - wyzywa go i popycha każdego dnia. A Ty nie reagujesz, żeby nie wyjść na frajera.

Ile takich sytuacji widziałaś/eś? Przemoc nadal jest tematem TABU. Usłysz niemy krzyk tych, którzy boją się poprosić o pomoc. A może ktoś krzywdzi Ciebie?

Nikt nie ma prawa Cię bić czy poniżać. Nie bój się prosić o pomoc - dla siebie lub innych.

Na pewno w Twoim otoczeniu jest dorosła osoba, której ufasz. Jeśli nie ma - pójdź do nauczyciela, pedagoga w szkole, policjanta czy pracownika pomocy społecznej - oni zrozumieją Twoją sytuację i udzielą Ci pomocy.

Możesz także zadzwonić na bezpłatne infolinie:

- 801 109 801 - Kocham, nie biję

- 116 111 - infolinia „Dzieci niczyje”

- 800 283 107 - policyjny telefon zaufania

- 800 121 212 - telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Najważniejsze to działać - zrób cokolwiek (nawet anonimowo), żeby przerwać przemoc - wobec siebie lub kogoś innego.

https://www.youtube.com/watch?v=7Anwk0lyxbM

https://www.youtube.com/watch?v=IxeVUOmf-cM

https://www.youtube.com/watch?v=12KSXwNjayc

AKCJA - REAKCJA

PCPR w Zgorzelcu zrealizowało projekt pt. „AKCJA - REAKCJA”. Partnerami projektu byli: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Janusza Korczaka w Zgorzelcu (MOS), Hufiec ZHP Zgorzelec im. Osadników Wojskowych oraz ZSZ im. św. Barbary w Bogatyni.

W ramach projektu w MOS odbył się cykl warsztatów „Razem przeciwko przemocy”. Ich celem było przede wszystkim zapobieganie przemocy i poznanie jej konsekwencji zarówno dla sprawcy przemocy, ofiary, jak i świadka zdarzenia. Szczególnie dużo uwagi poświęcono na zwiększenie wrażliwości na sytuacje, w których potrzebna jest interwencja.

Na zakończenie cyklu zajęć młodzi wychowankowie MOS podpisali wspólną Deklarację przeciwko przemocy.

Następnie PCPR przeprowadziło kampanię społeczną pod hasłem "Masz MOC, by nieść POMOC", składającą się z trzech elementów:

Wychowankowie MOS pod przewodnictwem wychowawcy p. Szymona Kozakiewicza nakręcili trzy filmy o przemocy - w domu i w grupie rówieśniczej.

W nocy 17/18 kwietnia ponad 50 wolontariuszy - pracowników PCPR, harcerzy zgorzeleckiego hufca ZHP oraz uczniów i nauczycieli ZSZ im. św. Barbary w Bogatyni przeprowadziło akcję „nocnych wierszy chodnikowych”. Chodniki miejskie w większych miejscowościach powiatu pokryły się hasłem kampanii. Plakaty pojawiły się w witrynach sklepowych na słupach ogłoszeniowych oraz w szkołach.

We wszystkich przedszkolach oraz szkołach w tym tygodniu zostaną także poprowadzone zajęcia dot. przemocy i w ten sposób AKCJA obejmie cały powiat. Celem całego projektu jest umiejętna REAKCJA nas wszystkich - przełamanie TABU i reagowanie na ludzką krzywdę.

Projekt zrealizowano dzięki dofinansowaniu Fundacji Banku Zachodniego WBK w ramach programu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam".

« powrót