Dzisiaj jest piątek, 15 lutego 2019 r.
Imieniny obdchodzą: Jowita, Faustyn, Zygfryd, Klaudia, Georgina, Arnold

Budynek dworca kolejowego w Sulikowie zabytkiem

Budynek dworca kolejowego w Sulikowie wzniesiony został w 1927 roku według projektu Adolfa Radinga, wybitnego niemieckiego architekta. Obiekt położony przy ul. Dworcowej został w miesiącu kwietniu br. decyzją Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpisany do rejestru zabytków.

Budowa dworca kolejowego w Sulikowie związana była z uruchomieniem linii kolejowej z Sulikowa do Mikułowej. Wspomniany architekt Adolf Rading ponad 90 lat temu zaprojektował budynek odbiegający formą konstrukcyjną od powstających ówcześnie tego typu obiektów, charakteryzujący się prostotą form i funkcjonalnym układem wnętrz. Kształt obiektu składa się z zestawionych ze sobą różnej wielkości „bloków” liczących od jednej do dwóch kondygnacji. Komponują się one w całość za sprawą płaskich dachów o mocno wysuniętych okapach, które pełnią dodatkowo funkcję zadaszeń nad wejściami oraz rampami przeładunkowymi. W środkowej część budowli znajdowały się hall, poczekalnia, pralnia oraz pomieszczenie zawiadowcy. Warto wspomnieć, że pierwotnie elewacja pomalowana były jednolitym, ciemnym kolorem, na którego tle wybijały się gzymsy i obramienia otworów. Po 1945 roku zmieniono kolorystykę budynku. Niestety zmiany te wpłynęły negatywnie na estetykę obiektu, lecz według opinii konserwatora zabytków są one odwracalne.

Ciekawostką jest również to, iż położenie dworca było świadomym działaniem architekta. Budynek znajduje się na skraju miejscowości, u stóp wzgórza skąd, rozciąga się rozległy widok na górę Landeskrone w Görlitz.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, zabytkiem może być ruchomość albo nieruchomość, spełniająca określone warunki. Przede wszystkim musi to być dzieło człowieka, bądź rzecz związana z jego działalnością, która stanowi świadectwo minionych czasów (epoki) albo konkretnego zdarzenia. Warunkiem uznania za zabytek jest posiadanie choć jednej z trzech wartości: historycznej, artystycznej lub naukowej, dzięki której zachowanie tego obiektu dla przyszłych pokoleń leży w interesie społecznym.

Według opinii Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków budynek dworca kolejowego w Sulikowie spełnia przesłanki definicji zabytku zawarte w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Godnym polecenia jest również artykuł Pana Zdzisława Smektały, który o zabytkowym już dziś budynku pisłał wcześniej: http://www.wroclaw.pl/smektala-felieton-na-weekend-sercowe-slowa-z-sulikowa

« powrót