Dzisiaj jest piątek, 7 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Kajetan, Klaudia, Donata, Dorota, Konrad, Sykstus, Olechna

II Przegląd Kultury Ludowej „Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie”

To był naprawdę udany weekend. Pogodna aura, wiosenne promienie słońca oraz… doskonałe humory - oto co towarzyszyło gościom odwiedzającym salę widowiskową świetlicy wiejskiej w Studniskach Dolnych. 

W sobotę 28 maja br. w sali widowiskowej świetlicy wiejskiej w Studniskach Dolnych odbył się po raz drugi Przegląd Kultury Ludowej "Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie". Tego dnia sala zapełniła się barwnymi, ludowymi strojami oraz fascynującymi dźwiękami muzyki.

W przeglądzie udział wzięło 12 zespołów ludowych: "Lusatia" z Osieka Łużyckiego, "Echo Bukowiny" z Lubania, "Górnołużyckie Błękitne Kamizelki" z Łagowa, "Kwisowianie" z Giebułtowa, "Łużyczanki" z Pobiednej, "Łużyczanki" ze Zgorzelca, "Marzenie" ze Szklarek, "Podgrodzianki" z Raciborowic, "Polne Kwiaty" z Zaręby, "Rozmaryn" z Bogatyni, "Smolniczanie" ze Smolnika oraz "Kapela Pogranicze" ze Studnisk.

Uroczystego powitania przybyłych gości dokonali Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików, Urszula Ciupak Starosta Zgorzelecki oraz przedstawiciele Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kultury Ludowej „Kapela Pogranicze”. Wśród zaproszonych gości byli również Ksiądz Dziekan Janusz Kankiewicz, Sekretarz Gminy Sulików Elżbieta Piotrowska, przedstawiciele rad sołeckich oraz rady Gminy Sulików, dyrektor Przedszkola Publicznego w Sulikowie Beata Szczepańska oraz dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sulikowie Jan Majowski.

Atrakcji było bez liku. Jako pierwsze na scenie wystąpiły dzieci z Przedszkola Publicznego w Sulikowie. Przedszkolaki w barwnych strojach zaprezentowały swoje umiejętności taneczne oraz zaśpiewały piosenki o mamie, które były nawiązaniem do ogłoszonego konkursu na "najpiękniejszą piosenkę o matce".

W pięknych, kolorowych strojach ludowych zespoły zaprezentowały to, co kochają najbardziej - taniec i śpiew. Tańce przeplatane piosenkami porwały widownie do wspólnej zabawy. Zespoły zaprezentowały utwory, przy których ciężko było usiedzieć na miejscu.
W programie imprezy przewidziane były konkursy na "najsmaczniejsze rodzinne ciasto", "najlepszą wiejską nalewkę" oraz "najpiękniejszą piosenkę o matce". Występy uczestniczących oraz degustacji ciast i nalewek oceniała komisja konkursowa. Po naradach jury wyłoniło zwycięzców konkursu, którzy za swoje osiągnięcia zostali nagrodzeni. Końcowe wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

Konkurs na "najsmaczniejsze rodzinne ciasto":
I miejsce - Joanna Szatkowska ,
II miejsce - Maria Baran,
III miejsce - Marzena Oleksiewicz.

Konkurs na "najlepszą wiejską nalewkę":
I miejsce - Katarzyna Chorągwicka,
II miejsce - Wioletta Kurasiewicz
III miejsce - Ryszard Kondracki.

Konkurs na "najpiękniejszą piosenkę o matce":
I miejsce - Zespół „Pogrodzianki” z Raciborowic,
II miejsce - Zespół „Kwisowianie” z Giebułtowa,
III miejsce - Zespół „Smolniczanie” ze Smolnika.

Wraz z podziękowaniem za udział w II Przeglądzie Kultury Ludowej, wszystkie zespoły zostały obdarowane upominkami przygotowanymi przez Wójta Gminy Sulików. Organizacja imprezy odbyła się przy wsparciu finansowym Gminy Sulików, Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie oraz Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego.
"Kapela Pogranicze" serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wspierali i pomagali w organizacji II Przeglądu Kultury Ludowej - władzom samorządowym, radom sołeckim Studnisk Dolnych oraz Studnisk Górnych oraz mieszkańcom, którzy z zaangażowaniem przyczynili się do realizacji projektu.

 

II Przegląd Kultury Ludowej « powrót