Dzisiaj jest sobota, 15 sierpnia 2020 r.
Imieniny obdchodzą: Maria, Napoleon, Stella

Rozbudowa Stacji Energetycznej 400kV Mikułowa

W dniu 23 czerwca bieżącego roku radni Gminy Sulików mieli okazję zapoznać się z przebiegiem inwestycji prowadzonej na terenie stacji elektroenergetycznej  wysokich i najwyższych napięć w Mikułowej przez konsorcjum firm SAG Elbud Kraków Sp. z o.o. i SAG Elbud S.A.

W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Sulików - Robert Starzyński, Sekretarz Gminy Sulików - Elżbieta Piotrowska oraz przedstawiciele inwestora - Polskich Sieci Elektroenergetycznych i wykonawcy inwestycji - SAG Elbud Kraków.


Stacja elektroenergetyczna w Mikułowej jest ważnym elementem Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Służy do wyprowadzenia wyprodukowanej energii w Elektrowni Turów. Od jej bezpiecznej i prawidłowej pracy zależą dostawy energii elektrycznej do ok. 3 milionów odbiorców.
Celem inwestycji polegającej na rozbudowie i modernizacji stacji elektroenergetycznej 400/220/110 kV Mikułowa jest poprawa jakości pracy systemu elektroenergetycznego w południowo-zachodniej Polsce oraz połączenie z systemem energetycznym Niemiec. W ramach inwestycji, na terenie rozdzielni zabudowano najnowocześniejsze urządzenia służące do transformacji i przesyłu energii elektrycznej między innymi przesuwniki fazowe 400kV, jedyne tego typu urządzenia w Polsce.
Inwestycja prowadzona na terenie rozdzielni w Mikułowej przyniesie wiele korzyści. Dzięki rozbudowie obiektu poprawią się przepływy energii między systemami Polski i Niemiec i warunki zasilania całego regionu dolnośląskiego, co oznacza pewniejsze i stabilniejsze zaopatrzenie w energię elektryczną dużych i lokalnych odbiorców . Ponadto realizacja inwestycji wiąże się z dodatkowymi przychodami dla Gminy Sulików z tytułu podatku od nieruchomości po jej ukończeniu.

« powrót