Dzisiaj jest czwartek, 2 grudnia 2021 r.
Imieniny obdchodzą: Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Przegląd Kultury Ludowej w Sulikowie

W niedzielę 16 czerwca br. na Placu Wolności w Sulikowie obył się V Przegląd Kultury Ludowej „Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie”. W imprezie promującej walory tradycji ludowej wzięło udział 14 zespołów ludowych.

Tegoroczny przegląd był szczególny, ponieważ „Kapela Pogranicze” ze Studnisk obchodziła V jubileusz swojej działalności.

Przegląd rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą, sprawowaną w Kościele Parafialnym w Sulikowie. Po nabożeństwie, kolorowy korowód z zespołami ludowymi, zaproszonymi gośćmi oraz mieszkańcami gminy przemaszerował na sulikowski rynek, gdzie odbyło się "Zielonoświątkowe Śpiewanie".

Uroczystego powitania przybyłych gości dokonali organizatorzy - Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński oraz Pani Antonina Radecka z "Kapeli Pogranicze". Wśród zaproszonych gości obecni byli: Artur Bieliński Starosta Powiatu Zgorzeleckiego, Piotr Machaj Wójt Gminy Zgorzelec, Bogusław Świątek Przewodniczący Rady Gminy Sulików, ks. Janusz Kankiewicz Proboszcz Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie, ks. Andrzej Wojciechowski Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Radzimowie, ks. Piotr Prajs Proboszcz Parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rudzicy, radni, sołtysi, przedstawiciele rad sołeckich, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy, przedstawiciele stowarzyszeń.

Z okazji V jubileuszu „Kapeli Pogranicze” Wójt Gminy Sulików złożył jej członkom okolicznościowe gratulacje. Do gratulacji przyłączył się także Artur Bieliński Starosta Zgorzelecki. Po okolicznościowych przemówieniach jako pierwszy na scenie wystąpił zespół "Kapela Pogranicze", następnie swoje umiejętności zaprezentowała grupa taneczna z Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie.

Bogactwo muzyki ludowej w ramach przeglądu zaprezentowały następujące zespoły: „Kapela Pogranicze” ze Studnisk, "Łużyczanki" ze Zgorzelca, „Kwisowianie” z Giebułtowa, „Lasowianie” z Pieńska, „Sołtysowe Gryfinki” z Proszówki, „Podgrodzianki” z Raciborowic, „Niespodzianki” z Tomaszowa Bolesławieckiego, „Kwiatowianki” z Żarskiej Wsi, „Izerskie Bogdanki” z Mirska, „Polne Kwiaty” z Zaręby, „Rozmaryn” z Bogatyni, „Podolanie” z Czerwonej Wody.

W ramach przeglądu odbyły się również konkursy na "najsmaczniejsze ciasto", "najlepszą wiejską nalewkę" oraz "najsmaczniejszą potrawę". Nagrody wręczyli przedstawiciele Kapeli Pogranicze. Podziękowania za udział w przeglądzie wraz z upominkami otrzymały wszystkie występujące zespoły. Szczególne podziękowania Wójt skierował do Pani Antoniny Radeckiej z "Kapeli Pogranicze", za zaangażowanie w organizację V Przeglądu Kultury Ludowej w Sulikowie. Podziękował także wszystkim osobom, które wzięły udział w przygotowaniu imprezy oraz mieszkańcom gminy za włączenie się w wydarzenie.

V Przegląd Kultury Ludowej « powrót