Dzisiaj jest środa, 28 lipca 2021 r.
Imieniny obdchodzą: Ada, Innocenty, Wiktor, Walenty, Marcelia, Wiwiana, Sylwiusz

Rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - obowiązek składania deklaracji od 1 lipca 2021 r.

Ustawą z dnia 28 października 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2127)  utworzono Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków.

Od 1 lipca rozpocznie się proces składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, który ma na celu zebranie wszystkich danych dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych w naszym kraju. Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW należy zgłosić wypełniając odpowiednią deklarację.

Właściciel czy zarządca budynku na złożenie deklaracji będzie miał 12 miesięcy w przypadku źródeł uruchomionych przed 1 lipca. Z kolei w przypadku urządzeń uruchomionych po 1 lipca będzie to 14 dni.

Deklarację można złożyć samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Aby to zrobić trzeba posiadać profil zaufany albo podpis elektroniczny. Wystarczy wejść na stronę www.zone.gunb.gov.pl, nacisnąć -> złóż deklarację
Deklaracje można złożyć również w Urzędzie w Biurze Obsługi Klienta.

Osoby, które złożyły deklarację w I półroczu 2021 r. na potrzeby Inwentaryzacji Źródeł Niskiej Emisji  są zobowiązane również do złożenia w/w deklaracji.

Za wdrożenie, uruchomienie i prowadzenie CEEB odpowiedzialny jest Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Szczegółowe informacje na temat CEEB znajdą Państwo w materiałach informacyjnych zamieszczonych na stronie internetowej:https://zone.gunb.gov.pl/


Link do filmu promującego Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków:

https://youtu.be/ZzRuaq3l4Nk

 

« powrót