Dzisiaj jest niedziela, 24 października 2021 r.
Imieniny obdchodzą: Rafał, Marcin, Alojzy, Antoni, Areta, Marta

Za nami oficjalne zakończenie projektu turystycznego Witka-Smeda

W miniony piątek, 1 października br. na Zameckim Dworze w Ĉernousach odbyło się oficjalne zamknięcie projektu turystycznego pn. Witka-Smeda. Było symboliczne przecięcie wstęgi na nowo wybudowanym molo w Spytkowie i impreza, w takcie której partnerzy projektu podsumowali wszystkie działania, które rozpoczęły się już w 2018 roku.

Przypomnijmy, że w projekt zagospodarowania jeziora i terenów wokół niego, zaangażowały się trzy dolnośląskie samorządy: Gmina Zgorzelec, Sulików, Zawidów oraz czeski partner gmina Cernousy (kraj liberecki). W ramach inwestycji Gmina Zgorzelec, główny partner w projekcie, czytelnie oznakowała i opisała trasę turystyczną (pętlę wokół jeziora) i wybudowała molo widokowe. Zagospodarowała także teren jeziora na cele rekreacyjne.
 
Gmina Sulików wybudowała swoją część trasy rowerowej i oznakowała ją w kierunku Jeziora Witka na odcinku ok. 2,5 km. Szlak został oznaczony w sposób jasny i przejrzysty, co umożliwia pieszym i rowerzystom poruszanie się nim w kierunku gmin partnerskich.
 
Gmina Zawidów wybudowała kolejną cześć trasy w ramach wspólnej pętli, tworząc tym samym nowe polsko - czeskie połączenie. Zawidowski ciąg pieszo-rowerowy zaprowadzi turystę do czeskiej gminy Černousy, kolejnego partnera w przygranicznym przedsięwzięciu.
 
Kolejny odcinek trasy rowerowej dołożyły wspomniane już Černousy, umożliwiając tym samym turystom przyjemną, bezpieczną i szybką podróż po atrakcjach krajobrazowych dwóch sąsiadujących ze sobą krajach.
 
W miniony piątek, 1 października 4 parterów projektu podsumowało swoją pracę. Impreza wieńcząca projekt unijny odbyła się na Zameckim Dworze w Ĉernousach. A zainaugurowało ją uroczyste przecięcie wstęgi na nowo wybudowanym molo w Spytkowie.
Symbolicznego gestu dokonali:
- Wójt Gminy Zgorzelec - Piotr Machaj,
- Burmistrz Miasta Zawidów - Robert Łężny,
- Wójt Gminy Sulików - Robert Starzyński,
- Starosta Obec Ĉernousy -Miroslav Richter.
Po oficjalnym otwarciu imprezy wszyscy uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację przedstawiającą efekty projektu, a także film promujący nową trasę rowerową.
 
Na wszystkich przybyłych na uroczystość czekały liczne atrakcje oraz poczęstunek przygotowany przez partnera czeskiego. Dla każdego uczestnika przekazane zostały także upominki związane z turystyką pieszą i rowerową. Projekt realizowany był od 2018 roku, formalne zamkniecie projektu nastąpi w grudniu tego roku.
 
Zdjęcia z uroczystości dostępne pod lionkiem:
 
 
Przedsięwzięcie zrealizowano dzięki środkom z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Projekt. Łączna wartość projektu to 635 726,96 euro a dofinansowania 466 222,41 euro na wszystkich Partnerów.

 

« powrót