Dzisiaj jest poniedziałek, 27 czerwca 2022 r.
Imieniny obdchodzą: Maryla, Władysław, Maria, Cyryl, Cyprian, Emanuela

Obchody 103. rocznicy odzyskania niepodległości w Gminie Sulików

11 listopada upamiętnia niezwykle ważny moment w dziejach historii Polski. W 1918 roku, po 123 latach Polska odzyskała niepodległość i własną tożsamość narodową. Tą wyjątkową datę w dziejach naszego kraju uczczono 10 listopada w Gminie Sulików.

Uroczystość rozpoczęła się czerwono-białym od flag pochodem, który przeszedł ulicami Sulikowa na Plac Wolności. Na czele jechała bryczka zaprzęgnięta w konie, w której zasiadał sam Piłsudski. W korowodzie nie zabrakło także pocztów sztandarowych oraz akompaniamentu Orkiestry Dętej KWB Turów. Młodzież szkolna niosła dwudziestometrową biało-czerwoną flagę.
 
Gospodarzem uroczystości był Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński, a wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Artur Bieliński Starosta Zgorzelecki, Zastępca Komendanta PSP w Zgorzelcu Grzegorz Fleszar, ks. proboszcz Parafii p.w. Św. Marii Magdaleny w Radzimowie, radni, sołtysi, przedstawiciele: ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy, Związku Sybiraków, Związku Emerytów i Rencistów, Parafialnego Zespołu Caritas w Sulikowie, jednostek organizacyjnych i organizacji pozarządowych z terenu gminy oraz pracownicy Urzędu Gminy Sulików.
 
Po odśpiewaniu hymnu państwowego i przywitaniu wszystkich obecnych, głos zabrał Robert Starzyński. W swoim wystąpieniu powiedział m.in. „Zależało mi, aby w dzisiejszej uroczystości aktywnie uczestniczyły dzieci i młodzież z terenu naszej Gminy i aby ich udział stał się praktyczną lekcją patriotyzmu. Niech ta lekcja będzie potwierdzeniem naszego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę." (...)
 
W części patriotycznej poszczególne delegacje złożyły pod obeliskiem symboliczne wiązanki kwiatów. Obchodom towarzyszyła także krótka część artystyczna w wykonaniu przedszkolaków z Przedszkola Publicznego w Sulikowie. Na zakończenie uroczystości orkiestra dęta KWB Turów odegrała rotę.
 
Wójt Gminy Sulików serdecznie dziękuje wszystkim za udział w Gminnych Obchodach Narodowego Święta Niepodległości oraz pomoc w ich organizacji dla Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie. Szczególne słowa podziękowania kieruje do przybyłych delegacji, pocztów sztandarowych, pracowników Urzędu i jednostek organizacyjnych gminy, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie, Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Biernej oraz nauczycieli i dzieci z Przedszkola Publicznego w Sulikowie za manifestację swojego patriotyzmu.
 
Galeria zdjęć z uroczystości dostępna jest pod:
« powrót