Dzisiaj jest czwartek, 27 stycznia 2022 r.
Imieniny obdchodzą: Ilona, Przybysław, Aniela, Jerzy, Julian, Przemysław

VI Sulikowski Jarmark Świąteczny za nami

Sulikowski Jarmark Świąteczny już na dobre wpisał się w kalendarz cyklicznych imprez organizowanych na terenie Gminy Sulików.

Druga edycja wydarzenia w plenerowej odsłonie jaka odbyła się 5 grudnia br. na Placu Wolności w Sulikowie przyciągnęła tłumy mieszkańców gminy i okolicznych miejscowości.
 
Gospodarzem jarmarku był Robert Starzyński Wójt Gminy Sulików a bezpośrednim organizatorem Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie. Na wszystkich uczestników czekał świąteczny jarmark rozmaitości z domkami wystawienniczymi, gdzie można było nabyć oryginalne, świąteczne wyroby rękodzielnicze, dekoracje i degustować różnorodne regionalne potrawy.
 
Swoje stoiska promocyjne zaprezentowały m.in. sołectwa Mała Wieś Dolna, Radzimów Górny, mieszkanka Biernej Sabina Guzowska, mieszkanka Sulikowa Danuta Starzyńska, Inicjatywa Dla Zwierząt Schronisko Dłużyna Górna, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie, Przedszkole Publiczne w Sulikowie, Rada Rodziców przy SP im. Orła Białego w Biernej, „Chwastucha” z Małej Wsi Górnej.
 
Lokalni wystawcy na stoiskach oferowali przeróżne ozdoby i potrawy: stroiki z naturalnych produktów, grzane wino, owocowe nalewki, miody, świąteczne specjały i ciasta. Niepowtarzalną atmosferę na Placu Wolności w Sulikowie zapewnili zarówno wspaniali twórcy jak też mieszkańcy naszej gminy, którzy chętnie spędzili niedzielne popołudnie na rynku w Sulikowie.
 
Gościem specjalnym jarmarku był Burmistrz Denis Riese, który przyjechał z grupą mieszkańców Gminy Hohendubrau, aby móc poznać polskie tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia.
 
Szereg atrakcji jakie czekały na uczestników jarmarku sprawił, że każdemu udzielił się klimat nadchodzących Świąt. Na scenie nie zabrakło wspaniałych występów z udziałem dzieci z Przedszkola Publicznego w Sulikowie, młodzieży ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sulikowie. Występy grup wokalnych dzieci i młodzieży oraz pokaz grupy tanecznej działającej przy GOK w Sulikowie spotkały się z gromkim aplauzem widowni, która doceniła nie tylko wkład pracy młodych artystów, ale przede wszystkim ogromne zaangażowanie i przygotowanie opiekunów i nauczycieli.
 
Do wspólnego kolędowania gorąco zachęcały wokalne i muzyczne występy zespołów Mythos, Singer’s, Sister Szulc.
Na jarmarku nie zabrakło także licznych atrakcji dla dzieci. Była kolorowa karuzela. Na scenie odegrana została bajka pt. „Czas zimy”, a postacie z bajek zachęcały do wspólnych zabaw i malowania twarzy. Podczas trwania imprezy Mikołaj rozdawał słodkie upominki i paczki.
 
Impreza okazała się także dobrą okazją do przeprowadzenia kampanii związanej z edukacją ekologiczną wśród mieszkańców. Dla podniesienia świadomości i poziomu wiedzy z zakresu ekologii, ochrony środowiska oraz zagadnień związanych z czystym powietrzem pracownicy Urzędu Gminy Sulików przeprowadzili quiz i konkurs ekologiczny.
 
Działania edukacyjno-promocyjne spotkały się z dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy. W ramach quizu pierwszych 50 uczestników odpowiadając na pytanie związane z dbaniem o jakość powietrza i ekologią, mogło wygrać drzewko choinkowe w doniczce. Kampania miała za zadanie promować akcję sadzenia drzew jako jednej z form walki ze smogiem a tym samym wspólnego dbania o czyste powietrze.
 
Konkurs ekologiczny na „najciekawsze hasło ekologiczne” pozwolił wyłonić najtrafniejsze pomysły na hasło, które docelowo zostanie wykorzystane w przyszłości w materiałach promocyjnych związanych z edukacją społeczności gminnej. Do zwycięzców konkursu trafiły atrakcyjne nagrody rzeczowe: mikser planetarny, wyciskarka wolnoobrotowa, zestaw sztućców oraz 10 nagród pocieszenia.
 
O godz. 16:20 nastąpiło uroczyste zapalenie światełek na choince przez Wójta Gminy Sulików Roberta Starzyńskiego, który skierował do wszystkich przybyłych życzenia świąteczne. Burmistrz Denis Riese wspólnie z Robertem Starzyńskim Wójtem Gminy Sulików poczęstowali uczestników jarmarku tradycyjnym niemieckim strudlem z bakaliami.
 
Każdy uczestnik jarmarku mógł także przyłączyć się do zbiórki prowadzonej przez Inicjatywę Dla Zwierząt Schronisko Dłużyna Górna na rzecz jej czworonożnych podopiecznych. Można było skorzystać z możliwości zrobienia bezdomnym zwierzakom prezentu czy przynieść karmę i używane koce.
 
Równolegle ze świątecznym jarmarkiem rozmaitości w budynku GOK oraz w zabytkowym domu „Ostry Narożnik” pod okiem instruktorów odbywały się warsztaty rękodzielnicze. Samodzielnie wykonaną świąteczną ozdobę można było zabrać do swojego domu.
 
Jak na plenerową imprezę przystało, każdy uczestnik, strudzony spacerem wzdłuż stoisk promocyjnych mógł posilić się darmowym bigosem. Była także możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia w ustawionej na Placu Wolności „bombce”, która tworzyła tło do świątecznego ujęcia, czy skorzystać z darmowej fotobudki.
 
Tegoroczny jarmark z licznymi atrakcjami, wspaniałym jedzeniem, oprawą muzyczną sprawił, że wszystkim udzieliła się atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Należy podkreślić, że oprawa artystyczna całego wydarzenia nie byłaby możliwa bez środków zewnętrznych pozyskanych przez Elżbietę Wąsowską-Bodo dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ze środków budżetu państwa w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022.
 
Wójt Gminy Sulików serdecznie dziękuje Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Sulikowie za sprawną organizację imprezy. Wszystkim sołectwom oraz osobom, które poprzez udział w jarmarku wzbogaciły ofertę wydarzenia i tym samym przyczyniły się do promocji naszej gminy w regionie. Cyt. "Serdeczne podziękowania składam także dzieciom, młodzieży oraz wychowawcom za przygotowany program artystyczny. Ponadto dziękuję wszystkim za aktywny udział w Jarmarku i życzę dużo spokoju i radości w przygotowaniach do tych szczególnych Świąt."
 
Więcej zdjęć dostępnych do obejrzenia pod:
 
VI Sulikowski Jarmark Świąteczny « powrót