Dzisiaj jest niedziela, 25 września 2022 r.
Imieniny obdchodzą: Aurelia, Władysław, Kleofas, Kamila

Strażacy z Gminy Sulików otrzymali decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego do emerytury

W dniu 31 marca 2022 roku pierwsi ratownicy OSP z terenu Gminy Sulików, którzy ukończyli 65 lat i przez minimum 25 lat brali udział w bezpośrednich działaniach ratowniczych otrzymali w siedzibie Urzędu Gminy Sulików decyzje o przyznaniu świadczenia ratowniczego.

 

Uroczystego wręczenia pierwszych decyzji o przyznaniu świadczenia ratowniczego do emerytury na terenie Gminy Sulików dokonał Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Artur Czułajewski wraz z Robertem Starzyńskim Wójtem Gminy Sulików.
 
Zastępca Komendanta PSP Grzegorz Fleszar podkreślił, że grupa 12 strażaków jest najliczniejszą w powiecie zgorzeleckim jakiej dotąd jednorazowo wręczono przedmiotowe decyzje.
 
Na podstawie ustawy o ochotniczych strażach pożarnych strażakowi ratownikowi OSP przysługuje świadczenie ratownicze (corocznie waloryzowane) z tytułu wysługi lat w OSP w wysokości 200 zł miesięcznie.
 
Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP.
 
Świadczenie ratownicze przyznaje się na wniosek zainteresowanego złożony do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP - tj. organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP. Prawo do tego świadczenia przysługuje po osiągnięciu przez mężczyznę 65 roku życia, a przez kobietę 60 roku życia. Świadczenie wypłaca Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA.
« powrót