Dzisiaj jest poniedziałek, 27 czerwca 2022 r.
Imieniny obdchodzą: Maryla, Władysław, Maria, Cyryl, Cyprian, Emanuela

Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie

W niedzielę Plac Wolności w Sulikowie zgromadził licznie przybyłych mieszkańców naszej gminy i gości, którzy wzięli udział w kolejnej edycji imprezy kulturalnej „Na Łużycach Zielonoświątkowe Śpiewanie”.

Pogoda dopisała, a przygotowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie atrakcje sprawiły, że ludowy klimat udzielił się każdemu. Tradycyjnie imprezę poprzedziła Msza Święta w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie z okazji przypadających Zielonych Świątek.
 
Uroczystego powitania przybyłych gości dokonali organizatorzy - Wójt Gminy Robert Starzyński, Prezes Fundacji Inicjatyw Społecznych i Kultury Ludowej "Kapela Pogranicze" - Bogusława Blin oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Elżbieta Wąsowska - Bodo. Wśród zaproszonych gości obecny był m.in. Artur Bieliński Starosta Powiatu Zgorzeleckiego, Bogusław Świątek Przewodniczący Rady Gminy Sulików oraz Tomasz Strykowski lider Koła Powiatowego Stowarzyszenia Polska 2050 w Zgorzelcu.
 
Jako pierwszy na scenie wystąpił zespół "Kapela Pogranicze", następnie swoje umiejętności taneczne, zaprezentowały dzieci z Przedszkola Publicznego w Sulikowie. Gościnnie koncert dała także orkiestra chóru puzonistów z partnerskiej Gminy Hohendubrau.
Bogactwo muzyki ludowej zaprezentowało łącznie 10 zespołów uczestniczących w imprezie: „Polne Kwiaty” z Zaręby, „Łużyczanie” ze Zgorzelca, Rozmaryn z Bogatyni, „Przyjaciółki” z Niedźwiedzic, „Działoszynianie” z Działoszyna, „Michalinki” z Konradówka, „Kosówki” ze Ścięgien, „Uciecho-Wianki” z Uciechowa, „Podgrodzianki” z Raciborowic, „Lasowianie” z Pieńska.
 
W programie imprezy przewidziane były konkursy na "najsmaczniejsze ciasto", "najlepszą wiejską nalewkę", "najsmaczniejszą potrawę" oraz konkurs wiedzy o Gminie Sulików przeprowadzony przez pracowników Urzędu.
 
Wszyscy zainteresowani mogli spróbować podpłomyków, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem czy wziąć udział warsztatach rzeźbiarskich i rękodzielniczych. Nie zabrakło także lokalnych wystawców - sołectwa Radzimów Górny, Pani Sabiny Guzowskiej i Pani Danuty Starzyńskiej, które prezentowały swoje rękodzieła. Na dzieci czekał m.in. dmuchany zamek, gokarty. W Ostrym Narożniku można było podziwiać wystawę „Sztuka i Tradycja”.
 
Dziękujemy organizatorom i wszystkim osobom, które wzięły udział w przygotowaniu imprezy. Szczególne podziękowania dla jednostki OSP Sulików za pomoc przy zabezpieczeniu logistycznym imprezy.
 
Galeria zdjęć z imprezy dostępna jest pod:
 
« powrót