Dzisiaj jest czwartek, 2 grudnia 2021 r.
Imieniny obdchodzą: Balbina, Bibianna, Paulina, Aurelia, Piotr

Ruszaj w drogę - drogę królewską

W ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen pod tytułem “Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości” uczestnicy siedmiu pieszych przejść każdego dnia pokonają ok. 25 kilometrów trasą dawnych dróg nawiązujących do Via Regia.

W roku 2012 wykorzystano przy tej okazji pątniczy szlak - Droga św. Jakuba. W tegorocznych wędrówkach nie zabraknie także prób odnalezienia dawnej Via Regia pozbawionej oznakowania. Będzie więc to swojego rodzaju „ćwiczenie terenowe” w odszukiwaniu traktów.

Zaplanowane zostały następujące wędrówki:
22.06.2013 Bolesławiec - Lubań Start: 9:00, Ratusz, Bolesławiec
06.07.2013 Lubań - Zgorzelec (wariant 1) Start: 9:00, Wieża Bracka, Lubań
03.08.2013 Lubań - Zgorzelec (wariant 2) Start: 9:00, Wieża Bracka, Lubań
31.08.2013 Görlitz - Löbau Start: 8:00, PKP Zgorzelec Miasto; 8:30, Ratusz, Görlitz
21.09.2013 Löbau - Budziszyn Start: 9:00, dworzec kolejowy, Löbau
19.10.2013 Budziszyn - Bischofswerda Start: 9:30, Reichenturm, Budziszyn

Dnia 22.06.2013 r. początek wędrówki o godz. 9:00 przy wejściu do ratusza w Bolesławcu. Dojazd ze Zgorzelca pociągiem Kolei Dolnośląskich o godz. 7:40, a z przystanku Zgorzelec Miasto - 7:43. Pociąg ten wyrusza o godz. 5:41 z Jeleniej Góry i o godz. 6:56 z Lubania. W celu skorzystania z grupowego biletu Euro-Nysa konieczne jest zgłoszenie chęci uczestnictwa na adres: 
zawada@pogranicze-csb.home.pl.

Na 30-kilometrowej trasie korzystamy z trasy Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba, a od Nowogrodźca także czerwonego szlaku rowerowego wzdłuż Kwisy. Na odcinku ok. 20 km nawierzchnia asfaltowa, na 8 km - szutr lub piasek. W Nowogrodźcu przewidziana przerwa na uzupełnienie zapasów. Planowane dojście do Lubania ok. godz. 17:30

Udział w wędrówkach jest bezpłatny. Uczestnicy we własnym zakresie zabezpieczają prowiant i ubezpieczenie. Organizatorzy zapewniają dojazd ze Zgorzelca/Görlitz do Bolesławca i z Lubania do Zgorzelca. Korzystamy przy tym z transportu kolejowego z wykorzystaniem grupowych biletów Euro-Nysa. Nie jest przewidziany transport bagaży. Wędrówki prowadzi licencjonowany przewodnik sudecki i saksoński oraz tłumacz polsko-niemiecki.

Projekt pt. „Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości” realizowany jest przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej EWT Polska - Saksonia 2007 - 2013.

Partnerami projektu są: CSB - Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen, Powiat Lubański Powiat Złotoryjski, Gmina Miejska Bolesławiec, Gmina Miejska Lubań, Gmina Miejska Złotoryja, Gmina Lwówek Śl., Gmina Nowogrodziec.

Patronat nad przejściami Via Regia objęło stowarzyszenie “Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, certyfikowany członek sieci współpracy „Via Regia - Kulturowy szlak rady Europy”.

Dalsze informacje i zgłoszenia:
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”
ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań
e-mail: zawada@pogranicze-csb.home.pl
www.pogranicze-csb.hom. 
www.viaregia.info.

« powrót