GMINA HOHENDUBRAU
Ilość mieszkańców: ok. 2119 tys.
Hohendubrau– miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Saksonia, w okręgu administracyjnym Drezno, w powiecie Görlitz, wchodzi w skład związku gmin Diehsa.
Strona internetowa Gminy Hohendubrau: https://www.hohendubrau.de/
Zakres współpracy:
Oświata, nauka, kultura, sztuka, sport, turystyka, pomoc społeczna
Data podpisania współpracy:
17.06.2004
Wieloletnia współpraca transgraniczna Gminy Sulików z Gminą Hohendubrau
Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, budowanie więzi łączących społeczności po obu stronach granicy oraz zniesienie barier wynikających z istnienia granic państwowych to zasadnicze cele współpracy transgranicznej. Takie cele już od 2004 r. założyły gminy będące na pograniczu Polski i Niemiec. Gmina Sulików znajdująca się w województwie dolnośląskim wraz z partnerską gminą Hohendubrau po stronie niemieckiej podjęły wspólne działania na rzecz dalszej kontynuacji wzajemnej współpracy. W latach 2010-13 w obydwu gminach z sukcesem zrealizowano projekt pn. "Modernizacja budynków edukacyjno - kulturalnych w Gminie Sulików oraz Gminie Hohendubrau". Dotyczył one remontu Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie oraz wielofunkcyjnego budynku w Hohendubrau, w którym znajduje się przedszkole i szkoła. W trakcie wykonywanych tamtych inwestycji, gminy postanowiły przystąpić do prowadzenia wspólnych naprzemiennych działań artystycznych i kulturalnych. Działania towarzyszące projektowi polegały na organizowaniu wspólnych imprez kulturalnych, spotkań dzieci i młodzieży, rajdów rowerowych, kolonii letnich oraz wzajemnych szkoleń.
Wychodząc naprzeciw mieszkańcom partnerskich gmin, Wójt Gminy Sulików Robert Starzyński wraz z Burmistrzem Gminy Hohendubrau Denisem Riese podjęli działania mające na celu między innymi poprawę ochrony przeciwpożarowej oraz upowszechnienie wśród mieszkańców pogranicza polsko – saksońskiego wiedzy na temat postępowania w sytuacjach kryzysowych. Wieloletnie współdziałanie zaowocowało podpisaniem porozumienia o współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej w Studniskach Dolnych i Ochotniczej Straży Pożarnej w Gebelzig. Uzgodnienia dotyczą kontynuacji przyjacielskich stosunków polegających na wzajemnej pomocy w sytuacjach kryzysowych, wyposażeniu technicznym oraz zniesieniu barier językowych wynikających z istnienia granic państwowych. Strony wspólnie dążą do podtrzymywania oraz wzmocnienia partnerstwa poprzez uczestnictwo w imprezach, zawodach, a także wspólnych specjalistycznych szkoleniach. Porozumienie ma także służyć wzajemnemu wsparciu przy wnioskowaniu o środki z funduszy Unii Europejskiej.